Kraj potrzebuje prawie 50 000 mieszkań rocznie

Ekonomista Ronan Lyons, który zajmuje się rynkiem nieruchomości w Irlandii, stwierdza, że kraj powinien zrobić o wiele więcej, jeżeli chce wyjść z kryzysu mieszkaniowego, a i wesprzeć gospodarkę.

Z raportu Ronana Lyonsa wynika, że obecny poziom oddawanych do użytku domów, jest nadal zbyt niski i o ile przyjmiemy, że rocznie na rynek trafia do 25 000 domów, jest to prawie o połowę za mało, by zacząć myśleć o wyjściu z zapaści mieszkaniowej. Wg Lyonsa, każdego roku do irlandzkiej przestrzeni trafiać powinno 47 000 jednostek mieszkalnych, co pozwoli na osiągnięcia dużego poziomu aktywności budowlanej, ale przyczyni się też do obniżenia popytu.

Ciągle rosnące zapotrzebowanie na izby mieszkalne w Irlandii spowodowane jest rosnącą populacją kraju, w tym imigrantów, którzy m.in. z Europy, ale też innych zakątków świata, właśnie z wyspą chcą związać się zawodowo. Oznacza to, że Irlandia, aby przyciągać potrzebnych jej pracowników, musi dysponować odpowiednio dużą bazą lokalową, by i z tego powodu stać się atrakcyjną dla osób, które mogą wnieść tutaj swój potencjał pracowniczy.

Brak mieszkań na wyspie ogranicza obecnie możliwości pozyskiwania talentów, a dzieje się tak z powodu wymienionego już wcześniej, a kolejnym problemem są wysokie koszty najmu i zasady udzielania kredytów hipotecznych.

Jak zauważa Ronan Lyons, zmienił się też profil osoby poszukującej mieszkania, bo kupujący odchodzą od standardów, jakie obserwowane były na wyspie od lat, więc rzadziej już szuka się domów z trzema sypialniami, na rzecz tych mniejszych, a bardziej atrakcyjne są teraz dla potencjalnych kupujących apartamenty. Tak dzieje się zarówno w przypadku osób samotnych, jak i par, głównie młodych małżeństw.

Raport, który powstał na zlecenie organizacji branży nieruchomości Irish Institutional Property (IIP), w skład której wchodzą firmy budowlane i właściciele instytucjonalni, stwierdza również, że w Irlandii powinien zmienić się też model, a właściwie powinien zostać rozszerzony model rynku najmu, więc powinny pojawić się inne opcje, w tym dzierżawa długookresowa i mieszkania socjalne, również na prywatnym rynku najmu nieruchomości. Raport wskazuje jeszcze jedną ciekawą opcję, więc współfinansowanie budowy domów, czyli część nakładów podczas budowy, ponosi przyszły właściciel a część deweloper lub państwo.

Bogdan Feręc

Źr: Ronan Lyons Report

Polska-IE: Udostępnij
Boris Johnson chce u
Szkoły ważniejsze
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian