„Kraj będzie zamknięty tak długo, jak to będzie konieczne, ale ani sekundy dłużej”

Premier Micheál Martin ma nadzieję, że nie trzeba będzie ratować się przedłużeniem obecnych ograniczeń i blokada zostanie obniżona, zgodnie z planem.

Szef rządu zaznaczył jednak, że niczego nie może teraz zagwarantować, ale nie jest zwolennikiem tak rygorystycznych ograniczeń, więc Irlandia, powinna doczekać się zniesienia ograniczeń 1 grudnia. Wg premiera, stopień ograniczeń powinien zostać wtedy obniżony do trzeciego, aby umożliwić zarówno przedsiębiorstwom, jak i sektorowi detalicznemu, ale głównie mieszkańcom wyspy, przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.

Niestety, mówił dalej premier Martin, nie ma obecnie żadnych pewnych informacji, że tak właśnie się stanie, czyli nie może złożyć obietnicy, że na trzy tygodnie przed świętami, poziom ograniczeń spadnie do zapowiadanego. Jak podkreślił w swojej wypowiedzi dla irlandzkiej prasy, ograniczenia działają i tak działo się w trzech hrabstwach, w których już wcześniej podniesiono obostrzenia, więc jest duże prawdopodobieństwo, że również ta blokada, na poziomie krajowym, zadziała i już w przyszłym tygodniu, zobaczymy znacznie mniej przypadków zakażeń.

Micheál Martin dodał, iż obniżenie poziomu ograniczeń, nie będzie wiązać się z pełną swobodą, bo trzeba będzie bardzo uważnie obserwować sytuację i reagować natychmiast, by zapobiegać ponownemu niekontrolowanemu wzrostowi transmisji wirusa.

Na koniec premier Martin dodał, że „kraj będzie zamknięty tak długo, jak to będzie konieczne, ale ani sekundy dłużej”.

Zgodnie z danymi podanymi przez służby medyczne Irlandii, w szpitalach w całym kraju znajduje się obecnie 344 pacjentów ze zdiagnozowanym Covid-19, a na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w związku z powikłaniami i ciężkimi postaciami koronawirusa, przebywa 39 osób. Jak dodaje Departament Zdrowia, jest to najwyższa ilość przypadków od 20 maja 2020 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Dept. of Health/Breaking News/NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Czasu coraz mniej, z
Covid19 World Servic
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian