Kosztowna jazda bez maseczki

Jak zapowiedział premier Micheál Martin, dzisiaj po północny weszły w życie nowe przepisy, które nakazują zakrywanie twarzy w środkach transportu publicznego.

Premier Martin zapowiedział to już w ubiegłym tygodniu, co wywołało falę internetowych komentarzy, gdyż w gronie osób wypowiadających się na ten temat są zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego rozwiązania. Niezależnie od opinii społeczeństwa, przepis już obowiązuje, więc wsiadając do tramwaju, autobusu lub pociągu, należy skutecznie osłonić twarz.

Premier wprowadzając ten nakaz, powiedział, iż poprzez takie działanie, ograniczy się możliwość zakażeń na niewielkiej przestrzeni, co z kolei pomoże w walce z odradzającym się stopniowo koronawirusem.

Co istotne, zapis nie będzie martwy, gdyż jego egzekwowaniem zajmie się irlandzka policja, chociaż jeszcze nie dzisiaj. Uprawnienia kontrolne nadane zostaną Gardzie jeszcze w tym tygodniu i wtedy w środkach transportu publicznego, pojawią się funkcjonariusze policji. Wcześniej informowano, że obsługa pojazdów będzie mogła odmówić wpuszczenia pasażera, jednak unia transportowców orzekła, że kierowcy i motorniczy, nie będą zajmować się kontrolą, gdyż nie takie mają zadanie. Obsługa pojazdów będzie jedynie przypominać o obowiązku zasłaniania twarzy.

W sprawie istotne jest również, co podkreślił premier Martin, iż za brak maseczki w tramwaju, autobusie i pociągu, grozić będzie grzywna w wysokości do 2500 € lub/i kara pozbawienia wolności do sześciu miesięcy, ale tylko w drastycznych przypadkach wielokrotnego łamania przepisu.

Spod tego nakazu, więc noszenia osłon twarzy w środkach komunikacji publicznej wyłączone mogą być dzieci do 13 roku życia, ponieważ uznano, że maseczki z materiału są dla nich nieodpowiednie. Dodatkowo bez maseczek mogą jeździć osoby z problemami w oddychaniu, nieprzytomne, zatrzymane przez służby mundurowe (obezwładnione), ze specjalnymi potrzebami oraz odczuwające lęk i czujące się wyjątkowo niekomfortowo.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Jest duże prawdopod
Rząd omówi dzisiaj
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish