Koszt budowy rurociągu będzie ogromny. Przekroczy pierwotne szacunki

Od kilku lat mówi się o potrzebie zmniejszeniu zagrożenia braku wody dla aglomeracji dublińskiej, a rozwiązaniem problemu stać się na rurociąg dostarczający ją z rzeki Shannon.

Projekt magistrali wodnej włączony został do Narodowego Planu Rozwoju, a pojawiły się w nim szacunki kosztów, więc na budowę miało zostać wydane ok. 1,3 miliarda euro. Irish Water przeprowadziła jednak dodatkowe analizy i okazało się, nawiasem mówiąc, jak zwykle w Irlandii, że prognozy swoje, a życie…

Wg Irish Water, koszt budowy nowej 170-kilometrowej magistrali wodnej łączącej rzekę Shannon z okolic dorzecza Parteen w hrabstwie Tipperary z południową częścią Dublina, przekroczy wcześniejsze założenia budżetowe, co spowodowane będzie wyższymi cenami materiałów budowlanych.

Na całym odcinku magistrali wodnej znajdować się mają stacje pomp, które tłoczyć będą wodę, a w końcowym jego biegu, stacje uzdatniania i filtrowania. Niestety Irish Water nie podaje jeszcze, jak bardzo przekroczony zostanie pierwotny budżet, ale dziennikarze The Irish Times ustalili, że koszt może być wyższy o 300, a nawet 500 milionów euro.

W rozmowie z The Irish Times rzeczniczka Irish Water stwierdziła, że projekt jest obecnie na bardzo wczesnym etapie planowania, a „szczegółowe koszty tego projektu zostaną udostępnione po zakończeniu procedury przetargowej”.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa rurociągu transportującego wodę do Dublina rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku, dodaje Irish Water. Aktualnie 85% całej zużywanej w aglomeracji dublińskiej wody, pochodzi z rzeki Liffey, która osiągnęła już swoją maksymalną wydajność, głównie z powodu zmian klimatycznych.  

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Zdj/Graf: Irish Water

Polska-IE: Udostępnij...
Odmawiają przeprowa
Poseł nadal czeka n
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish