Koszmarne zalecenie NPHET

The National Public Health Emergency Team wydał swoje zalecenie w kwestii opóźnienia otwarcia kraju, a to, z całą pewnością jest przykre dla wszystkich.

Jedyną nadzieją jest obecnie rząd, który może posłuchać, ale może też odrzucić zalecenie, a przynajmniej skrócić czas, o jaki przedłuży obecny poziom ograniczeń. Wg ekspertów ds. zdrowia publicznego, opóźnienie otwarcia kraju, w tym wydanie zezwolenia na korzystanie z wnętrz restauracji oraz pubów, a jednocześnie uwolnienie podróży międzynarodowych, powinno zostać przesunięte o kilka tygodni. NPHET uważa, że doskonałym wręcz rozwiązaniem będzie, jeżeli okres ten przeciągnięty zostanie do września, gdyż w sierpniu, o ile wariant Delta będzie rozwijał się w obecnym tempie, a jednocześnie poprzez zniesienie kolejnych ograniczeń, pojawią się nowe przypadki, kraj może dojść do ilości zakażeń idących w tysiące.

Zalecenie, które dotarło już do rządu, miało wywołać szok i konsternację wśród ministrów, którym przestawiono również prognozy rozwoju zakażeń, a także dostarczono im symulację potencjalnych zgonów, jakie spowodowane mogą być wariantem Delta.

W dokumencie przesłanym na ręce premiera zawarto również stwierdzenie, iż rosnąca ilość przypadków zakażeń odmianą indyjską, może wywołać chaos w służbie zdrowia, a także w całym kraju, który przestanie sobie radzić z powstrzymaniem zakażeń i utrzymaniem ich nawet na dotychczasowym poziomie.

W związku z tym wcześniejsza zapowiedź członków gabinetu, że opóźnienie może wiązać się z dwoma dodatkowymi tygodniami ograniczeń, może być zmieniona, a o tym dowiemy się zapewne dzisiaj, bo po posiedzeniu rządu, premier Micheál Martin, wydać ma stosowny komunikat.

Jak podało jedno ze źródeł rządowych, Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, przedstawił rządowi najgorszy z możliwych scenariuszy, więc modelowanie ilości zakażeń na podstawie pełnego otwarcia kraju. W analizie dla gabinetu zaleca się, by rozwinąć program szczepień i podawać szczepionki AstraZeneca oraz Johnson&Johnson również grupom młodszym, co zabezpieczyć ma populację Irlandii przed niekontrolowanym rozwojem zakażeń wariantem Delta.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Warsaw calls in Isra
Nerwowa reakcja irla
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian