Kościoły są wylęgarnią homofonicznych zachowań

Była irlandzka prezydent Mary McAleese nadal jest radykalna i wyraźna w swoich ocenach, a obecnie wypowiedziała się o homofobicznych zachowaniach, których źródła upatruje w głównych irlandzkich kościołach.

Wg prezydent McAleese Irlandia jest miejscem bezpiecznym, jest również tolerancyjna, ale dodała, że „homofobia nigdy nie zniknęła” i cały czas obecna jest w tutejszym społeczeństwie. Mary McAleese stwierdziła też, iż w jej ocenie, homofobia jest na wyspie problemem, nawet teraz w 2022 roku.

Prezydent Mary McAleese:

– To, co się wydarzyło, to fakt, że problem naprawdę został zepchnięty w kąt, kącik złych chłopców i złych dziewcząt. Można powiedzieć, że od czasów, gdy było to prawie obowiązujące w tym kraju prawo. Są kraje na całym świecie, w których aktywność homoseksualna jest kryminalizowana, a faktycznie nie tylko kryminalizowana, ale w niektórych przypadkach podlega karze śmierci. Myślę, że mamy szczęście żyć w bardzo nowoczesnej i bardzo postępowej demokracji, w której nasi ludzie zostali wyedukowani w zakresie praw człowieka. Kiedy mój syn był żonaty kilka lat temu – jest gejem – kiedy on i jego mąż pobrali się, wygłaszałam homilię na weselu. Właśnie wtedy zwróciłam uwagę na to, jakie mamy szczęście mieszkać w miejscu, w którym on i jego partner, jego mąż, mogą chodzić po ulicach we względnym bezpieczeństwie. Ale mówiłam to, wiedząc, że zawsze istnieje homofobia, zawsze istnieje nienawiść, która może się ujawnić, ale wiedząc także, że są części świata, których po prostu nie mogą odwiedzić.

Wg byłej prezydent za część obiegowych opinii, ale też za wciąż pokutującą w narodzie kulturę homofobii odpowiada w kraju kościół, a ściśle rzecz ujmując najważniejsze kościoły w Irlandii.

Mary McAleese:

– Musimy prowadzić debatę na temat tego, skąd bierze się ta nienawiść? Co ją napędza? Co jej nie kwestionuje? I nadal myślę, niestety, że w kraju, w którym religia odgrywa bardzo, bardzo, bardzo dużą rolę i jest ogromnym kluczowym czynnikiem wpływającym na postawy, myślę, że kościoły, i nie mówię tylko o Kościele Katolickim, ja mówię o wszystkich głównych denominacjach, ponieważ wszystkie są kanałami dla homofobii. Wszyscy mają pytania, czy i w jakim stopniu były kanałami nienawiści?

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Porozumienie wielkop
Irlandia nie musi by
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська