Kościński: nie planujemy podwyższać podatków

Nie planujemy podwyższać podatków dla obywateli. Ułatwiamy za to sposób ich rozliczenia, w tym roku mamy kolejny rekord – ponad 18 mln cyfrowych deklaracji podatkowych – powiedział w piątek minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie udzielonym wp.pl.

„Nie ma teraz pomysłów, by zwiększać podatki dla obywateli” – powiedział Kościński o planach wprowadzania nowych danin. „Podatek od sprzedaży detalicznej wprowadzimy w przyszłym roku, zamiast w 2020 r.” – dodał.

Minister wspomniał o sprawiedliwości podatkowej, która jego zdaniem oznacza to, że giganci powinni płacić podatki w Polsce, zamiast je wyprowadzać do rajów podatkowych.

Według Kościńskiego pieniądze z podatków powinny trafiać do polskiej gospodarki i być przeznaczone np. na budowę dróg czy szpitali.

Minister wspomniał, że powinno się rozważyć sposób komunikacji społecznej w sprawie sposobu wydawania pieniędzy z podatków, na wzór sposobu informowania o inwestycjach z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

Kościński powiedział, że MF ma już 97 proc. zeznań podatkowych PIT za 2019 r., jeszcze ok. tydzień będą spływały papierowe wersje rozliczeń.

„Deklaracje elektroniczne doskonale się sprawdziły” – ocenił minister. „Mieliśmy w tym roku 18 mln 300 tys. zeznań cyfrowych. To nowy rekord – dwa miliony więcej, niż w zeszłym roku” – dodał.

Minister przypomniał, że oprócz PIT-37 i 38 od tego roku można rozliczać również PIT 28 i 36. Poinformował, że resort pracuje nad automatyzacją i cyfryzacją kolejnych aspektów swej działalności. 

DlaHandlu.pl>>>

Polska-IE: Udostępnij...
Granica polsko-litew
Budka: Walka toczy s
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish