Korzystajmy z pogody i temperatur, bo zbliża się…

Ten tydzień zakończy się dobrymi warunkami pogodowymi, ale tymi należy się nacieszyć, ponieważ od początku przyszłego tygodnia pogoda zmieni się diametralnie.

Czwartkowy poranek rozpocznie się deszczowo na przeważającym obszarze kraju, a na północny i zachodzie okresowymi ulewami. Przed południem doczekamy się jednak przejaśnień i poprawy pogody nad całą wyspą i wtedy temperatury dochodzić będą do 12 stopni Celsjusza. Wiatr południowy i południowo-zachodni umiarkowany do silnego.  

Noc bez opadów z temperaturami od 2 do 4 stopni Celsjusza.

Piątek będzie dniem pogodnym, a na prawie bezchmurne niebo mogą liczyć mieszkańcy wschodniej części wyspy. Przelotne opady możliwe w Ulsterze, które z upływem dnia przesuwać się będą w kierunku południowym. Temperatury od 6 do 10 stopni Celsjusza, wiatr umiarkowany chwilami silny, natomiast u wybrzeży porywisty.

Na weekend zapowiada się raczej suche warunki pogodowe, a to za sprawą układu wysokiego ciśnienia, jaki obecnie zagościł w Irlandii. Sporadycznie występować mogą przelotne opady deszczu, a te najczęściej spotykane będą na północy i zachodzie kraju. Temperatury od 8 do 10 stopni Celsjusza, wiatr umiarkowany, chwilami silny.

W niedzielę w późnych godzinach popołudniowych odczujemy wyraźne pogorszenie pogody i o ile pozostaną z nami temperatury zgodne ze średnimi o tej porze roku, to przez kraj przetaczać się będą słabe, ale aktywne fronty atmosferyczne, a te przyniosą rozchwianie irlandzkiej aury. Niespokojnie zrobi się już w nocy z niedzieli na poniedziałek, a ten zapowiada się mrocznie, z dużą ilością opadów i wiatrem. Podobnie będzie we wtorek, a nie jest wykluczone, że takie warunki pozostaną z nami przez większą część przyszłego tygodnia. Wg meteorologów temperatury będą oscylować w okolicach 5 – 7 stopni Celsjusza, ale obecnie, nie przewiduje się przymrozków, nawet nocnych.

W środę zbliży się w okolice Irlandii potężny niż znad Islandii i o ile zachowa swój obecny kierunek, może odepchnąć cieplejsze masy powietrza znad Atlantyku i spowoduje kolejny skok temperatury, a ta będzie wtedy w okolicach zera stopni. Niż przyniesie też opady deszczu, deszczu ze śniegiem i prawdopodobne będą wtedy opady gradu, ale tylko w przypadku, gdyby aktywnemu frontowi z rejonu Środkowego Atlantyku, nie udało się zablokować mu drogi.

Front znad środkowych rejonów Oceanu Atlantyckiego jest bardzo silny i z całą pewnością kształtować będzie irlandzką pogodę w drugiej połowie przyszłego tygodnia, ale jest to front ciepły i wilgotny, czyli wraz z deszczem powinien przynieść temperatury do 11 stopni Celsjusza.

Obecny układ frontów atmosferycznych, które będą w najbliższych 12 dniach wpływać na pogodę nad wyspą, nie wskazuje, aby zbliżyły się do nas zimowe warunki. Nie można tego powiedzieć jednak z pełnym przekonaniem, bo jak wiadomo, w tym rejonie świata, pogoda jest bardziej niż nieprzewidywalna, a powoduje to położenie Irlandii. Właśnie nad nią stykają się trasy frontów atmosferycznych, a sama wyspa położona jest w strefie przecinania się warstw granicznych frontów północnych i centralnych, a te ostatnie napędzane są siłami wytwarzanymi przez Atlantyk, który jest jednym z największych akwenów morskich z różnorodnością temperatur wody i co się z tym wiąże, mocą nagłego wytwarzania frontów atmosferycznych zarówno wyżowych, jak i niżowych.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eirean/GeoSat

Polska-IE: Podziel się...
Pozostało już tylk
Dwanaście minut po
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish