Korzyści z pracy zdalnej nie tylko dla pracodawców

Wprowadzenie ograniczeń w sposobie świadczenia pracy z powodu pandemii początkowo spowodowało wzrost niepokoju zarówno u pracodawców jak i pracowników. Okazało się jednak, że dla dużej części rynku ograniczenia te nie były aż tak uciążliwe, a dla pewnych jego obszarów wręcz spowodowały poprawę jakości pracy. Odpowiedź na ograniczenia pracy w pandemii? Praca zdalna.

Praca zdalna otwiera nowe możliwości – szczególnie dla osób mieszkającym w niewielkich lub średnich miastach. Odległość od miejsca pracy lub od większych miast nie jest już tak dużym problemem. Dla wielu osób ta forma pracy to olbrzymia oszczędność czasu jak i pieniędzy, szczególnie na dojazdach.

Jest to również ogromna szansa dla osób niepełnosprawnych. Wielu pracodawców mogło obawiać się wcześniej np. o kwestię przystosowania biur dla takich osób. W modelu zdalnym ten problem nie istnieje. Warto również pamiętać, że w przypadku osób niepełnosprawnych, nawet niewielka odległość między pracą a domem może być olbrzymim utrudnieniem.

Z drugiej strony, dla firm i przedsiębiorców to okazja na oszczędności. Rezygnacja z biur pozwala zmniejszyć koszty stałe. Zaoszczędzone pieniądze mogą być zainwestowane w rozwój firmy i pracowników. Co istotne, firma może zatrudniać ludzi z całej Polski lub nawet z innych państw.

Według badania „EY 2021 Work Reimagined Employee Survey”, aż 54% pracowników zadeklarowało, że rozważy odejście z obecnej firmy, jeśli nie dostaną możliwości wyboru tego gdzie i kiedy będą pracować. Te dane zostały zebrane w ankietach przeprowadzonych w marcu 2021 roku.

Choć część pracodawców obawia się, że praca zdalna wpłynie negatywnie na efektywność, niektóre firmy już teraz czerpią korzyści z tego modelu.

Jak mówi Michał Witkowski z SekretyHandlu.pl: „Nasza działalność opiera się na rynku e-commerce. Pracownicy są rozproszeni po całym kraju, a mimo to jesteśmy w stanie bardzo efektywnie funkcjonować”.

„Od początku działamy w systemie zdalnym i stale powiększamy nasz zespół” – wspomina właściciel platformy Sekrety Handlu. Trend w postaci większej potrzeby elastycznej pracy działa na korzyść tej firmy – oprócz niewątpliwych oszczędności, pojawia się też więcej chętnych do pracy w zespole.

Osoby, które do tej pory miały mniejsze szanse na rynku pracy, dziś – korzystając z możliwości pracy w trybie zdalnym – mogą je wyrównać.

Źródło informacji: SekretyHandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy prywatna korespo
Three injured as hel
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська