Koronawirusowe restrykcje wracać mogą lokalnie

Jeden ze znanych i cenionych irlandzkich lekarzy stwierdził, iż spodziewa się ponownego wprowadzania ograniczeń i blokad, ale na poziomie lokalnym.

Wg doktora Cilliana de Gascun rosnąca ilość przypadków zachorowań, w tym u osób młodszych, może prowadzić do decyzji o okresowym i lokalnym wprowadzaniu ograniczeń, jakie obserwowane były w kraju podczas pierwszego rzutu zakażeń. Dr de Gascun uważa, że scenariusz blokad jest w pełni realny, bo wskazują na to dane medyczne, więc m.in. ilość nowych zakażeń.

Jeden z najlepszych lekarzy w Irlandii jest też przekonany, iż nie będzie potrzeby, a i rząd nie zdecyduje się na wprowadzenie ponownej blokady kraju, a działania podejmowane będą lokalnie, więc odnosić się do niewielkich obszarów, przede wszystkim miejskich.

Dr de Gascun zastanawia się również, dlaczego zaczęła rosnąć ilość przypadków zachorowań w grupie, która do tej pory dosyć skutecznie opierała się pandemii, więc wśród osób w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat. Lekarz wiąże to z rozluźnieniem zasad izolacji i dystansu społecznego, co z kolei stało się dla niego dowodem, że oba środki zapobiegawcze są niezbędne, by chronić społeczeństwo przed dużą ilością zachorowań. Kolejne zagrożenie, jakie zauważył doktor, płynie z zagranicy, a łączy się z podróżami i wyjazdami, gdzie wczasowicze zapominają o zasadach bezpieczeństwa zdrowotnego.

Dr Cillian de Gascun:

– O ile chodzi o wprowadzanie blokad, to sądzę, że jest to środek dość pragmatyczny i realistyczny, ale jednocześnie chcemy, aby ludzie próbowali wrócić do pozorów normalności. Mamy teraz lepszą infrastrukturę z perspektywy laboratoryjnej, z punktu widzenia zdrowia publicznego, z perspektywy śledzenia kontaktów, więc mamy nadzieję, że nie będziemy musieli nakładać żadnych ograniczeń na poziomie krajowym. Chcemy, abyśmy byli w stanie zrobić wszystko, jeśli zidentyfikujemy skupiska ludzi, które widzieliśmy w ciągu ostatnich dni, iż można ich szybko przetestować, w zakresie kontaktów, ewentualnie odizolować – i chcemy być w stanie to zrobić bardzo szybko. Myślę więc, że z punktu widzenia Departamentu Zdrowia i NPHET, patrzymy na te same dane i mieliśmy już dobre, jak i złe dni, w których liczby były bardzo duże i bardzo niskie – nawet pojedyncze cyfry. Ostatecznie chcemy dotrzeć do liczby, która jest tak bliska zeru, tak szybko, jak to możliwe, jeśli nie zero. Oczywiście w tym momencie wydaje się, że zmierzamy w przeciwnym kierunku. Więc nie chcemy straszyć, ale z pewnością zalecamy ostrożność, a kiedy nadchodzi kolejny weekend, chcemy przypomnieć ludziom, że jeśli idą spotkać się z przyjaciółmi, muszą postępować zgodnie z wytycznymi zdrowia publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Zdj: Oireachtas

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandia może szybk
Linie lotnicze powin
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish