Koronawirusowa szczepionka może być zatwierdzona w UE do połowy grudnia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że o ile szczepionka przeciwko Covid-19, przejdzie wszystkie testy pozytywnie, może być zatwierdzona w Unii Europejskiej do połowy grudnia.

W tym przypadku chodzi o produkt firmy Pfizer-BioNTech, nad którym prace są obecnie najbardziej zaawansowane, a jak przekonuje jej producent, kolejne testy wykazały, że ma ponad 92% skuteczności. Kolejną ze szczepionek, jaka może pojawić się w krótkim czasie ma być ta, którą opracowała forma Moderna, ale w tym przypadku, proces rejestracji może potrwać do końca przyszłego miesiąca. Moderna uważa, iż jej testy pokazały skuteczność szczepionki w 95% przypadków.

Przewodnicząca Von der Leyen dodała również, że Europejska Agencja Leków, ma możliwości, aby wydać warunkowe dopuszczenie do obrotu obu szczepionek, jeżeli ich rozwój, prowadzony będzie bez pojawiających się problemów.

Żeby Europejska Agencja ds. Leków wydała taką opinię, mówią jej przedstawiciele, wpierw musi otrzymać wiarygodne wyniki badań, a te powinno się potwierdzić opiniami ekspertów, którzy przeprowadzą swoje testy. To żmudny proces, wymagający czasu, więc terminy, jakie są podawane, wcale nie muszą być zbliżone do rzeczywistości.

Prawdą jest natomiast, że istnieje obecnie duża presja, by pojawiło się cokolwiek, co tłumić będzie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, więc i zapowiedzi takie, jak Ursuli von der Leyen, są tego doskonałym przykładem.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że wciąż toczą się rozmowy z wieloma firmami farmaceutycznymi, które prowadzą badania i testy, a negocjacje, doprowadzić mają do dostarczenia na teren UE odpowiedniej ilości szczepionek, by udało się stosunkowo szybko, dać możliwość zabezpieczenia wielu milionów osób. Ursula von der Leyen zaprzeczyła i zdementowała pojawiającym się pogłoskom, że Unia Europejska, przygotowuje jakiekolwiek przepisy, które nakazywałyby szczepienie wszystkich mieszkańców UE.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij
Będzie pilotażowy
Brexit będzie na ra
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian