Koronawirus ważniejszy od budżetu. Eamon Ryan przeszarżował?

Dramat tego rządu polega na tym, że kwestię koronawirusa, stawia pod wszystkimi innymi, a chyba potwierdzeniem tego, jest wypowiedź jednego z twórców triumwiratu.

Lider Partii Zielonych Eamon Ryan powiedział:

Długoterminowy plan pandemiczny, ważniejszy jest niż budżet.

Minister Ryan powiedział także, iż rząd zobowiązał się do przedstawienia tzw. mapy drogowej i stanie się to w najbliższych tygodniach, a sam plan działania, określać ma sposób walki i życia z wirusem przez kolejne sześć lub dziewięć miesięcy. Lider Zielonych w odpowiedzi na pytania poselskie, a jedno z nich zadała Róisína Shortalla z Socjaldemokracji, stwierdził, iż rząd tworząc plan działań, opiera się na doświadczeniach z innych państw.

Ryan kilka razy podkreślił, że budżet to dla niego sprawa drugoplanowa, więc wirus w ocenie ministra, urósł do rangi wyznacznika drogi, jaką podążać będzie Irlandia.

*

Szanowny Panie pośle, Panie ministrze,

Nie ma nic ważniejszego dla kraju, dla żadnego kraju, jak ustawa budżetowa. To ona określa porządek fiskalny państwa, na kolejny i przyszłe lata. Budżet, w mojej ocenie, jest więc zaraz po Konstytucji, najważniejszym dla Irlandii aktem prawnym, nie zaś wirus. O ile rząd chce iść tą drogą, powinien wiedzieć, że gospodarka, musi rządzić się pewnymi zasadami i takimi się rządzi, ale musi wiedzieć, w jakich granicach. Jako podatnik, chcę wiedzieć, że moje pieniądze, ważne są dla Pana, ważne są dla tego państwa, ale ważne są również dla osób, które z nich korzystają. Jeżeli natomiast Pana ta kwestia nie interesuje albo schodzi na plan dalszy, to proszę zwolnić mnie z obowiązku płacenia podatków lub odejść ze stanowiska. Szkodzi Pan taką wypowiedzią irlandzkiemu rządowi oraz prawu, które obecnie szanuję, ale wyłącznie instytucjonalnie.

Bogdan Feręc

Źr. gł.: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Zostań strażakiem
Podatek dochodowy ni