Koronawirus w 6 zakładach mięsnych. 120 osób w jednym zakładzie zakażonych jest wirusem Covid-19

Minister rolnictwa Michael Creed potwierdził dzisiaj, iż w 6 zakładach mięsnych na terenie Republiki Irlandii znajdują się klastry wirusa Covid-19.

To zła wiadomość zarówno dla samych zakładów, jak i konsumentów, ponieważ dwa z nich należą do największych w kraju. Sprawa znana była Ministerstwu Rolnictwa już wczoraj, ale czekano na potwierdzenie i dzisiaj, tuż po nadejściu wyników badań, Michael Creed oficjalnie przyznał o tym fakcie. Minister wyjaśnił w odpowiedzi na pytanie poselskie, że z klaster uważa się skupisko zachorowań przynajmniej dwóch osób w jednym ze skupisk ludzkich, czyli np. zakładzie pracy, domu opieki itp.

4 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem odkryto podczas badań w zakładzie należącym do Dawn Meats w Kilbeggan, gdzie ze względów bezpieczeństwa, produkcja została chwilowo przerwana. Bardzo zła sytuacja panuje natomiast w zakładzie Rosderra Meats 120 w Roscrea, gdzie aż 120 z ponad 350 pracowników uzyskało pozytywny wynik testu.

We wszystkich przypadkach, bo i czterech mniejszych zakładach mięsnych, wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, a jak zaznacza minister Creed, na miejscu są służby sanitarne i nadzorują proces dystansu społecznego oraz wprowadzania innych środków bezpieczeństwa.  

Minister rolnictwa zapowiedział również, iż we wszystkich innych z 45 zakładów mięsnych na terenie Republiki Irlandii, przeprowadzone zostaną kontrole zdrowia pracowników i wprowadzonych ograniczeń, a te rozpoczną się najpóźniej dzisiaj w godzinach popołudniowych. Pracownicy HSE zostali już poinformowani o konieczności przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wśród pracowników i rozpoczęli przygotowania do rozpoczęcia badań.

O zachorowania w zakładach mięsnych zapytał ministra Creeda poseł Sinn Féin Brian Stanley, który podczas porannego posiedzenia Dáil, upublicznił całą sprawę.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Agriculture/Dáil Éireann

Polska-IE: Udostępnij...
Studio Dublin – 1
Rząd da nam extra p
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish