Koronawirus u irlandzkich bram

Władze Wielkiej Brytanii potwierdziły, iż w Londynie zanotowano pierwszy przypadek zachorowania spowodowanego koronawirusem.

Wg głównego specjalisty ds. medycznych Zjednoczonego Królestwa Chrisa Whitty, to już dziewiąty przypadek zachorowania spowodowany tym groźnym wirusem, chociaż u naszych wschodnich sąsiadów, nie mówi się jeszcze o epidemii, ponieważ przypadki zachorowań są odosobnione.

Dr Chris Whitty:

Kolejny pacjent w Anglii uzyskał dodatni wynik testu na obecność nowego koronawirusa (COVID-19), co zwiększyło liczbę przypadków w Wielkiej Brytanii do dziewięciu. Pacjent został zainfekowany w Chinach, a chory został przeniesiony do specjalistycznego centrum NHS w Guy’s and St. Thomas w Londynie. Myślę, że jest o wiele za wcześnie, aby próbować przewidzieć początek, środek lub koniec tej epidemii.

Ogółem w brytyjskich szpitalach przebywają obecnie 83 osoby, które badane są pod kątem zakażenia koronawirusem, a wyniki badań spodziewane są w najbliższych godzinach i dniach.

Władze medyczne Irlandii zapewniają, że na bieżąco i z dużą ostrożnością zajmują się każdym podejrzeniem zachorowania, które może być spowodowane przez chiński wirus, ale podkreślają, iż na Zielonej Wyspie, nie było do tej pory żadnego zachorowania na krwotoczne zapalenie płuc, bo i tak określa się tę chorobę.

Z drugiej strony mamy też opinię jednego z irlandzkich medyków, a ten, jako wykładowca tutejszego Uniwersytetu Medycznego uważa, iż kraj, nie jest w żaden sposób przygotowany, by ochronić się przed zakażeniami, a i nie ma odpowiednich procedur izolowania i leczenia pacjentów zarażonych koronawirusem.

W Irlandii badaniom koronawirusowym poddano do tej pory 65 osób.

Bogdan Feręc

Źr: BBC/HSE

Polska-IE
Czy Ryanair przejmie
33. Dáil – nastę
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish