Koronawirus rozprzestrzenia się teraz głównie przez zgromadzenia

Na początku pandemii koronawirusa do największej ilości zakażeń dochodziło w zakładach pracy, jednak obecnie zmieniła się struktura miejsc zakażeń i najczęściej zarażamy się podczas bliskich kontaktów w domach i podczas spotkań „na mieście”.

Wg Irish College of General Practitioners, podstawą w walce z koronawirusem, na tym etapie, powinno być ograniczenie spotkań towarzyskich do absolutnego minimum i stosowanie się do wszelkich zaleceń władz medycznych, w tym osłaniania twarzy, niezależnie od poziomu ograniczeń, jakie panują na terenie zamieszkania.

Podczas wypowiedzi w audycji radia News Talk szefowa ICGP Nuala O’Connor stwierdziła, iż „walka z wirusem, to kwestia osobistej odpowiedzialności”.

Nuala O’Connor:

– Musimy dać każdemu siłę, aby naprawdę zrozumiał, że to osobiste działania każdego z naszych obywateli, mogą mieć wpływ i powstrzymać wirusa. To, czy istnieją określone ograniczenia, jak każda osoba decyduje się działać i spędzać swój czas, sprawi, że odzyskamy kontrolę nad tym wirusem. Pamiętaj, że to właśnie robiliśmy w marcu i kwietniu. Wirus ten uwielbia spotkania ludzi, ponieważ może się łatwo rozprzestrzeniać. Zatem kluczem do jego powstrzymania, niezależnie od jakichkolwiek ograniczeń, jest zachowanie dystansu do ludzi. Obecnie wiemy, że wiele miejsc, w których rozprzestrzenia się ten wirus, to w rzeczywistości spotkania w domach, spotkania studenckie, osoby organizujące komunie, chrzciny i spotkania rodzinne, a policja nie ma jurysdykcji w tym kraju, aby wchodzić do tych domów i je nadzorować, więc tak naprawdę, chodzi o solidarność i o to, aby każdy obywatel wziął osobistą odpowiedzialność za to, co robi.

Doktor O’Connor zaleca również, aby w przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby, podobnych do grypy, pozostać w domu, do ich ustąpienia.

Nuala O’Connor:

– Ludzie czasami nie rozumieją, że w rzeczywistości, mogą to być dość łagodne objawy. Więc jeśli źle się czujesz, jeśli masz gorączkę lub jeśli czujesz, że coś ci dolega, musisz przerwać dotychczasową aktywność i podjąć działanie. Nawet zatrzymaj się na około 48 godzin, wejdź na stronę HSE i sprawdź, czy spełniasz kryteria testu – tj. gorączka powyżej 38, niuanse przy kaszlu, duszność lub utrata smaku, lub zapachu.

Bogdan Feręc

Źr: News Talk

Polska-IE: Udostępnij
Banki nadal mogą ud
STRACIŁA PIENIĄDZE
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian