Koronawirus powinien rozprzestrzeniać się w sposób kontrolowany

Główny epidemiolog Szwecji uważa, że powinno się pozwolić na kontrolowany rozwój koronawirusa w szerokiej grupie społecznej, z wyłączeniem osób starszych i grup podwyższonego ryzyka.

Szwedzki epidemiolog Johann Giesecke, który jest jednocześnie członkiem grupy doradczej Światowej Organizacji Zdrowia, wezwie dzisiaj Komisję ds. Covid-19 w Dáil, aby zezwoliła na kontrolowane zakażenia wśród osób poniżej 60 roku życia. Dr Giesecke zaleca też, co również powiedzieć ma irlandzkim parlamentarzystom, iż nie powinno się wierzyć w szybkie powstanie skutecznej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, więc budować epidemiologicznej strategii ochrony zdrowia na tej podstawie. Oczekiwanie na specyfik, który eliminować będzie wirusa z naszego życia, może mieć dla tego dramatyczne skutki, nie wspominając już o oddziaływaniu na gospodarkę, doda lekarz ze Szwecji.

Posiedzenie Komisji ds. Covid-19 zapowiada się bardzo ciekawe, bo wystąpi też profesor chorób zakaźnych Sam McConkey, który w żadnym stopniu nie zgadza się z opinią swojego kolegi ze Szwecji, więc bronić będzie obecnego podejścia irlandzkich władz medycznych oraz krajowych.

Profesor Sam McConkey:

– Pomysł, że można oddzielić starość od młodości, nie jest rzeczywistością, na którą można naprawdę wpłynąć. Wszyscy nieuchronnie mieszamy się ze sobą, aby zaspokoić potrzeby związane z opieką, ponieważ osoby starsze nie mają fizycznej zdolności do samodzielnego dbania o siebie i potrzebują pomocy oraz opieki od wielu z nas. Osoby starsze są więc szczególnie wrażliwe i potrzebują opieki ze strony młodszych.

Dr Giesecke zaapeluje również do irlandzkiego rządu, aby wystrzegał się autorytarnych, niedemokratycznych decyzji w czasie pandemii, co wynika z zapowiedzi, jakie pojawiły się wcześniej na jednej z konferencji tego specjalisty.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Protest przeciwko ni
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian