Koronawirus obniżył ceny paliw

Tego w Irlandii nikt się nie spodziewał, bo ceny paliw w ostatnim czasie prawie wyłącznie wzrastały, a na dodatek trwa jeszcze sezon grzewczy, więc sprzedawcy hurtowi i detaliści, utrzymywali je na raczej wysokim poziomie.

Tu jednak „z pomocą” przyszedł koronawirus i zmniejszająca zapotrzebowanie na paliwa płynne gospodarka Chin, która odcisnęła swoje piętno na światowych rynkach paliw, więc ceny na giełdach zaczęły spadać. To z kolei przełożyło się również na irlandzkie ceny hurtowe i detaliczne, co w prostej linii prowadzi nas do obniżki cen benzyny i oleju napędowego odpowiednio i 2,6 oraz 2,5 procent.

Pierwsze zapowiedzi spadków cen ropy Brent uwidoczniły się już w styczniu, kiedy światowe giełdy paliw płynnych zaczęły sprzedawać mniej ropy do Chin, a to ustaliło cenę baryłki na kwotę nieco poniżej 65 $. Luty w obrotach handlowych na rynku paliw płynnych był jeszcze gorszy, także za sprawą Chin, co w konsekwencji dało cenę za jedną baryłkę ropy Brent, a ta ustaliła się obecnie na poziomie 56 $.

Dyrektor ds. konsumenckich w AA Ireland Conor Faughnan powiedział, że klienci stacji paliwowych, z całą pewnością dobrze odbiorą tę informację, a zawirowania na rynku paliw płynnych, mogą być obserwowane przez cały 2020 rok, który od samego początku, cechuje się dużą zmiennością nastrojów nabywców hurtowych. Nie bez wpływu na ceny paliw płynnych jest sytuacja gospodarcza i polityczna w krajach, które kupują najwięcej paliw, bo to one kształtują cały rynek, nie zaś odbiorcy tacy, jak Irlandia, a ta może tylko przyglądać się wydarzeniom.

Bogdan Feręc

Źr: AA Ireland

Polska-IE: Podziel się...
Wielkanocny Guinness
Znacznie przekroczon
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish