Koronawirus mutuje z dużą prędkością

Naukowcy badający wirus Covid-19 donoszą o szybkiej mutacji tej odmiany wirusa i do tej pory, odkryli już 30 różnych szczepów Covid-19.

To niepokojące wieści, gdyż pokazują, że walka z koronawirusem, będzie bardzo trudna, a wynalezienie szczepionki, może trwać nawet przez kilkadziesiąt miesięcy. Wirus Covid-19 pojawił się pierwszy raz w końcówce ubiegłego roku, a jeżeli po swoim uwolnieniu, mutuje z taką prędkością, to z pełnym przekonaniem można powiedzieć, iż będzie dużym wyzwaniem, by przejąć nad nim kontrolę, twierdzą naukowcy.

Wirus Covid-19 wykazuje też wysoką zmienność zachowań, bo szczepy uodparniają się na przygotowywane szczepionki, więc niektóre ze szczepów, w ogóle nie reagują na leki tworzone do jego zwalczania. To z kolei oznacza, że nawet w przypadku pojawienia się jakiegoś zabezpieczenia przed wirusem, ten będzie mógł dosyć szybko zmienić swoją strukturę na tyle, by szczepionka lub nawet lek, stał się nieskuteczny.

Naukowcy są zdania, że proces przygotowania samej szczepionki i leku, będzie bardzo długi i bardzo kosztowny, a nawet nieopłacalny, co raczej nie jest informacją, która będzie dawała nadzieję na opanowanie sytuacji. Wg naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Illinois, wirus Covid-19 charakteryzując się dużą zmiennością, wyjaśnia, dlaczego na świecie dochodzi do tak ogromnej ilości zachorowań, a jednocześnie śmierci, a i wskazuje, iż niektóre populacje krajowe, są bardziej narażone na jego oddziaływanie, niż mieszkańcy innego kraju. Chodzi tu o uwarunkowania genetyczne, a te występują najczęściej w poszczególnych krajach, więc część państw odnotowuje stosunkowo niski poziom zachorowań, a w innych choroba urasta do miana katastrofy narodowej.

Analiza próbek na poziomie komórkowym wykazała, że ​​najbardziej agresywne szczepy powodowały obciążenie wirusem do 270 razy wyższe niż mniej szkodliwe patogeny wirusa Covid-19. Co podkreślają naukowcy, wyższe miano wirusa w ludzkich komórkach niesie zwiększone prawdopodobieństwo śmierci organizmu gospodarza.

Bogdan Feręc

Źr: The Boston Globe za Annual Review of Medicine 

Polska-IE: Udostępnij...
Kraj będzie odbloko
Garda przypomina o o
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish