Koronawirus „może wypalić się samoistnie”

Były szef WHO Karol Sikora twierdzi, że koronawirus, „może wypalić się samoistnie jeszcze przed wynalezieniem jakiejkolwiek szczepionki. Wszędzie mamy z grubsza podobny wzór, podejrzewam, że mamy wyższą odporność niż wcześniej sądzono”.

– Ważne jest – nadal spowalniać rozwój wirusa, a wtedy może on zniknąć. Moim zdaniem jest to wykonalny scenariusz.

Opinia byłego szefa badań nad rakiem w Światowej Organizacji Zdrowia pojawiła się po ujawnieniu wyników nowych badań, a te opublikowano w International Journal of Clinical Practice, a te wykazały, że szybkość transmisji choroby, a następnie jej spadek, może być kluczem do walki z wirusem SARS-CoV-2.

Obecnie eksperci z zakresu epidemiologii, monitorują rozwój i rozprzestrzenianie się wirusa z Wuhan, ale ich praca chwilami jest utrudniona, przez działania rządów, które zrezygnowały z testów i śledzenia kontaktów osób zakażonych. Teraz praca badaczy musi opierać się wyłącznie na danych z państw, które takie statystyki prowadzą, a co ważne, nie są to kraje, gdzie jest najwięcej zachorowań.

Sikora podkreśla, że o ile można mieć nadzieję i spodziewać się, że koronawirus „samoistnie wygaśnie”, to powrót do normalności, czyli życia bez obawy nawrotów epidemii, czy nawet światowej pandemii, będzie możliwy dopiero wraz z pojawieniem się szczepionki i leku na SARS-CoV-2.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij...
Of Love and Death -
Kontrole temperatury
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish