Koronawirus może się rozwinąć, uważa profesor

Profesor Philip Nolan przewodniczący National Public Health Emergency Team (NPHET) Irish Epidemiological Modeling Advisory Group ostrzegł o możliwym niekontrolowanym, ruchomym wzroście zakażeń i zachorowań związanych z koronawirusem.

Wg profesora rośnie transmisja społeczna wirusa, więc należy teraz zrobić wszystko, aby się przed tym ochronić, co może oznaczać, iż trzeba się zabezpieczyć. Dobrym rozwiązaniem będzie noszenie maseczek, ale i dystansowanie od innych osób, a chociaż wzrost zakażeń jest powolny, koronawirus rozprzestrzenia się w domach, zakładach pracy i przenoszony jest na społeczność, więc można się nim zarazić np. w komunikacji miejskiej lub w miejscach publicznych.

W czasie ostatnich 10 dni, jak twierdzi profesor Nolan, transmisja społeczna wirusa SARS-CoV-2 została podwojona, więc to powinno być wskaźnikiem do bardziej zapobiegawczych zachowań. Przewodniczący National Public Health Emergency Team zaleca, by ograniczyć kontakty społeczne i wraz z tym, rozprzestrzenianie się wirusa. Profesor zaleca także dbałość o higienę rąk, zasłanianie ust podczas kasłania, a i nosa, jeżeli kichamy. Kolejnym zaleceniem szefa Zespołu ds. Zdrowia Publicznego jest zachowanie ostrożności w kontaktach międzyludzkich, co też pomoże w ograniczeniu zakażeń, a jednocześnie da zwiększone bezpieczeństwo nam samym.

Nolan uważa, że decyzja, jaką na podstawie zaleceń NPHET podjął rząd, więc wprowadził blokadę trzech hrabstw, przeciwdziałała wielu transmisjom wirusa i uchroniła wiele osób przed chorobą. Dużo w tej materii do zrobienia mają służby medyczne, które powinny postarać się doprowadzić do sytuacji, w której będą mogły szybko oceniać drogi zakażeń, co z kolei pozwoli na wyeliminowanie potencjalnych nosicieli, czyli odseparuje ich od osób zdrowych.

Ważne jest, co podkreślają sławy irlandzkiej medycyny, przede wszystkim wirusolodzy ze stopniami profesorskimi, aby ludzie zrozumieli, że obecnie, wygrać z koronawirusem możemy tylko w jeden sposób. Izolacja, minimalizowanie zagrożeń i samokontrola, to działania, które powinny być podejmowane, przed wynalezieniem szczepionki i leku na wirusa oraz wywoływaną przez tenże chorobę.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Możliwy „Status R
„Zielona lista”