Koronawirus jest w Irlandii już od pół roku

Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzony został w Republice Irlandii 29 lutego 2020 roku, zaledwie kilka dni po pierwszym odnotowanym przypadku w Irlandii Północnej, co oznacza, że właśnie mija 6 miesięcy od tego wydarzenia.

Walka z wirusem trawa, a przewodniczący grupy doradczej ekspertów ds. Covid-19 Narodowego Zespołu Zdrowia Publicznego dr Cillian De Gascun powiedział dzisiaj, że NPHET, „naprawdę chce uniknąć wprowadzenia pełnej blokady kraju”. Dr De Gascun zaapelował więc do mieszkańców Irlandii, aby stosowali się do zaleceń, co pozwoli również na pozostawienie ograniczeń na obecnym poziomie.

Przewodniczącego grupy doradczej uznał, że najbliższe dwa tygodnie, prawdopodobnie będą „fazą krytyczną” i wtedy powinno się okazać, czy będziemy mogli pozostać przy obostrzeniach obserwowanych dzisiaj, czy może stanie się konieczne, wprowadzenie dodatkowych ograniczeń i przepisów bezpieczeństwa zdrowotnego. Obecnie nie można wykluczyć niczego, czyli zarówno pozostania zakażeń na dotychczasowym poziomie, ale i wzrostu zachorowań na Covid-19.

Dr Cillian De Gascun:

– Musimy więc bardzo uważać. Nie chcemy wracać do narodowej blokady, jeśli nie będziemy musieli. Myślę, że kluczową rzeczą, o której należy pamiętać to o ograniczeniach dotyczących pozostawania w domu, bo zadziałały. Dlatego właśnie tam jest to narzędzie, którego nigdy nie wyklucza się definitywnie. Naprawdę ważne, aby ludzie kontynuowali stosowanie ulepszonych wytycznych dotyczących zdrowia publicznego, a nie można utrzymać blokady krajowej przez dłuższy czas, biorąc pod uwagę jej wpływ na gospodarkę. Wirusa można kontrolować i dzięki wysiłkom ludzi jego rozprzestrzenianie się można ograniczyć. Powiedział, że nie ma nic, co jest zerowe, więc ludzie muszą zmienić swoje zachowanie. Chociaż ponownie otwieramy społeczeństwo i wracamy do działań, które wykonywaliśmy, musimy to robić w inny sposób. Nie ma niestety nic, co byłoby zerowe, więc chcemy, aby ludzie przychodzili do szkoły i jadali kolację z przyjaciółmi, a przyjaciele przychodzili do ich domu, ale kiedy robią te rzeczy, musimy teraz robić to inaczej. To naprawdę duża zmiana w zachowaniu. Analogią, której możemy użyć, jest sposób, w jaki zmieniliśmy się z plastikowych toreb na torby na całe życie. To zmiana, która musi z nami pozostać.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Ministerstwo Zdrowia
Wielki radiowy benef