Koronawirus i jego ofiary

Codziennie dowiadujemy się o wzroście ilości ofiar wirusa Covid-19 w Irlandii, a rząd informuje, iż w kraju zapanowało duże rozluźnienie zachowań, a to niepokojący trend.

Zbyt dużo osób po świętach pojawia się na ulicach, mówią urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia, a i zauważalne jest także rozluźnienie zachowań, które nie mają nic wspólnego z utrzymaniem dystansu społecznego. Dlatego pojawiło się wezwanie, aby nadal zachowywać się zgodnie z zaleceniami władz medycznych kraju, bo wirus nadal zbiera swoje śmiertelne żniwo.

Wg dr. Tony’ego Holohana, „nie można obecnie odpuścić”, bo wirus może zaatakować ze zdwojoną siłą, co doprowadzi do niekontrolowanego wzrostu ilości zachorowań, a z takim wyzwaniem kraj może sobie nie poradzić. Dr Holohan dodał, iż ludzie przyzwyczaili się już do obostrzeń wprowadzonych w Irlandii, a te uważają niekiedy za wprowadzone ponad miarę, bo nie widzą w swoim otoczeniu ofiar śmiertelnych i osób chorych na koronawirusa.

To błędne przekonanie, bo o ile do śmierci dochodzi w szpitalach i domach opieki, więc w placówkach zamkniętych, czyli nie będziemy świadkami tych zejść, to i osób chorych nie jesteśmy w stanie rozpoznać, bo większość zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo, a są nosicielami wirusa i mogą go przekazywać osobom mniej odpornym, co w konsekwencji może doprowadzić do wywołania stanów ciężkich i śmierci.

Ważne jest, powiedział też Tony Holohan, by wciąż zachowywać dystans społeczny, izolować się zgodnie z zaleceniami, co pozwoli ograniczyć rozwój choroby.

Ostatniej doby w Irlandii potwierdzono kolejne 38 przypadków śmiertelnych, więc liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 444, a ogólna ilość nowych zakażeń wyniosła wczoraj 1068. Ogółem w Republice Irlandii mamy już 12 547 przypadków potwierdzonego koronawirusa, a na całej wyspie jest ich już 14 635 i odnotowuje się stały wzrost zachorowań.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
UE wzywa państwa cz
Wielka mała koalicj
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish