Koronawirus a odwołana Wielkanoc

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy, a zostało do niej niewiele ponad dwa tygodnie, czyli powoli można się do nich przygotowywać.

Niestety zaczęła krążyć pogłoska, że wielkanocne święta zostały w tym roku odwołane, chociaż to nieprawda, a wręcz przekręcenie słów biskupów. Otóż Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zalecenia wszystkim diecezjom katolickim, aby obchody liturgii Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i Wielkanocy, przeniesione zostały na 14 i 15 września tego roku.

Nie oznacza to więc, że święta Wielkiej Nocy zostały odwołane, bo tak się nie dzieje, a wyłącznie uroczystości kościelne, przesunięte zostały o kilka miesięcy, co spowodowane jest wirusem Covid-19 i zaleceniami władz państwowych o izolacji.

Dekret odsuwający w czasie wydarzenia liturgiczne związane z Wielkanocą, podpisany został przez prefekta kongregacji, kardynała Roberta Saraha, jej sekretarza abp. Arthura Roche, a zatwierdził go papież Franciszek.

Co ważne, zmiana dotyczy wyłącznie 2020 roku.

Wszyscy ci, którzy uważają, że Wielkanoc 12 kwietnia została odwołana, są więc w błędzie, bo tę celebrować można w zaciszu domowym, chociaż z ograniczeniami, a i bez wizyty w kościele.

Kościół Katolicki zapewnia, że nie pozostawi wiernych bez Mszy Świętej z okazji Wielkanocy, gdyż zarówno ta w Watykanie, jak i te w poszczególnych krajach na całym świecie, zostaną odprawione, ale bez wiernych i transmitowane będą za pośrednictwem telewizji oraz łączy internetowych, by dać namiastkę uczestnictwa w nabożeństwach.

Bogdan Feręc

Źr: Catolic News Agency

Polska-IE: Podziel się...
Robią dużo, a nawe
Wsparcie rządowe dl
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish