„Koroinawirusowe blokady to prymitywna broń”. Pierwszy głos rozsądku?

Profesor immunologii uważa, że kwarantanna po powrocie z zagranicy, powinna być zniesiona, a zastąpiona testami przed i po podróży.

Profesor Kingston Mills ze School of Biochemistry and Immunology w Trinity College, jest przekonany, że najważniejsze obecnie jest, aby mieć pod kontrolą ilość przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, także tych, które stwierdzone zostały po powrocie z zagranicy. Profesor zaleca, aby szczególną ochroną epidemiologiczną objąć lotniska i porty morskie, więc miejsca potencjalnych wejść wirusa na wyspę. Brak odpowiednich kontroli na granicach może spowodować pojawianie się klastrów zachorowań w różnych częściach wyspy, a to będzie znacznie trudniejsze do opanowania, niż stwierdzenie choroby na lotnisku, więc da możliwość izolacji osoby, która potencjalnie, może być nosicielem koronawirusa.

Profesor Kingston Mills:

– Uważam, że powinno się zdarzyć, że każdy przybywający do kraju powinien zostać przebadany przed wyjazdem i po przyjeździe, a jeśli to zrobisz, uzyskasz więcej niż 90% potencjalnie wykrytych przypadków. Wtedy nie ma potrzeby 14-dniowej izolacji, a to bardzo pomogłoby firmom. Wiele przedsiębiorstw jest zależnych od podróży i jeśli muszą się izolować po powrocie, to naprawdę źle na nie wpływa. Gdybyś miał test, który musiałeś zrobić przed wyjazdem i kiedy przyjechałeś, mógłbyś wrócić za dwa dni. Zachęcaliśmy irlandzki rząd do przyjrzenia się temu i wprowadzenia takiego planu w życie. Nie oznacza to konieczności wykonywania wymazów. Jest to oparte na ślinie, która jest znacznie łatwiejsza do pobrania, nie wymaga centrum testowego i ma szybszy czas realizacji. Można to zrealizować. Potrzebujemy tylko chęci, by to zrobić i myślę, że to lepsza broń niż proszenie ludzi o izolację, co moim zdaniem nie działa.

Immunolog ma też zdanie w zakresie szkolnictwa, więc to, powinno być też wysłuchane przez rząd, bo nie jest oderwane od rzeczywistości.

Profesor Kingston Mills:

– Musimy być przygotowani, że zobaczymy przypadki zakażeń w szkołach, a po powrocie dzieci w nadchodzących dniach. Niepokojącą informacją, która pojawiła się w zeszłym tygodniu, było to, że znaczna liczba szkół w Niemczech odnotowała przypadki COVID-19 po otwarciu szkół. Myślę, że musimy się spodziewać, że w Irlandii będą takie przypadki, zwłaszcza w szkołach średnich. Szkoły podstawowe są mniejszym problemem, ponieważ jest to naprawdę bardzo łagodna choroba i szybko przemijająca infekcja u bardzo młodych ludzi. Nie oznacza to, że nie mogą jej przekazać, ale będzie to znacznie mniejszy problem niż w przypadku starszych dzieci lub dorosłych.

To nie wszystko, o czym w programie radia News Talk mówił profesor, bo o okresie zwiększonej zachorowalności na choroby sezonowe powiedział:

– Powrót chłodów oznaczać będzie wiele testów, zwłaszcza gdy zbliża się jesień i zima. Będzie bardzo dużo ludzi, którzy zostaną wysłani na testy, zwłaszcza gdy zbliżamy się do jesieni z przeziębieniami i zwykłą grypą, znacznie bardziej powszechnymi o tej porze roku. Ludzie będą myśleć, że mają COVID-19, ponieważ mają niektóre objawy, ale ludzie nie mogą reagować za każdym razem, gdy wystąpi jeden z tych objawów. Nie możesz zamknąć szkół, jeśli ktoś pójdzie tylko na test, ponieważ połowa szkół w kraju byłaby zamknięta przez cały czas, gdybyś to zrobił. Jeśli masz wirusa, to jest inny scenariusz. Wtedy w dużej mierze zależy to od tego, ile kontaktów miały te przypadki z innymi osobami lub nauczycielami.

Profesor Trinity College powiedział również, że nie jest zwolennikiem blokad, które opisał jako „bardzo prymitywną broń”.

Profesor Kingston Mills:

– Myślę, że musieliśmy zrobić to, co zrobiliśmy w kwietniu (blokada), ponieważ system opieki zdrowotnej byłby przytłoczony, gdybyśmy tego nie zrobili. Teraz tak nie jest, więc nie sądzę, aby była potrzeba kolejnej blokady, nawet jeśli przypadki utrzymają się na obecnym poziomie przez jakiś czas, o ile nie będziemy mieli więcej osób chodzących do szpitala. Zatem z tej perspektywy nie musimy wracać do czegoś takiego jak blokada, ale potrzebujemy środków, które pozwolą poradzić sobie z infekcjami, gdy się pojawią.

*

Nareszcie doczekaliśmy się sensownej wypowiedzi, specjalisty, który powinien być cytowany przez wszystkie media, a i gabinet, powinien głęboko przemyśleć słowa profesora Kingstona Millsa.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Polityków powinno s
Pomarańczowy Alert: