Kontrowersyjny projekt, kontrowersyjnego ministra

Nowy minister ds. dzieci i młodzieży Roderic O’Gorman nie daje Irlandii wytchnienia, a raz to za sprawą swojej twitterowej działalności, a raz…, możliwości zmiany płci u osób małoletnich.

Minister O’Gorman wyjawił swój plan, który część osób zaskoczył, część zaszokował, część zdenerwował, a dla części, chociaż niewielkiej, jest tym, na co czekali. Chodzi o zmianę płci u osób nieletnich, a sprawa powraca, przynajmniej w jednej z części, gdyż już wcześniej pojawiały się takie pomysły. Otóż już poprzednia ekipa rządząca zastanawiała się, czy nie będzie właściwe, by dać możliwość zmiany płci osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

Z tym, o ile plan był lekko zaskakujący, zgadzali się psychologowie, bo osoby 16- i 17-letnie, są na tyle rozwinięte psychicznie, iż ich niepasująca do sposobu myślenia płeć, przeszkadzała w życiu, co odbijało się na zdrowiu. Z tym nie ma większego problemu, ale minister ds. dzieci idzie o krok dalej i zaproponował, aby również osoby młodsze miały taką możliwość.

W propozycji ministra O’Gormana pojawia się stwierdzenie, że i osoby, które nie ukończyły 16 lat, powinny mieć możliwość zmiany płci, jeżeli taki zabieg będzie ich wolą, zgodę na to wyrażą rodzice lub opiekunowie oraz lekarze rodzinni.

W tej kwestii odezwało się wiele głosów sprzeciwu, ponieważ uznano, że wiek poniżej 16 roku życia, może być zbyt wczesnym etapem do podejmowania tych poważnych i nieodwracalnych decyzji, więc wiele organizacji społecznych protestuje, a wręcz jest przeciwna, by gabinet zbadał możliwość wprowadzenia takich przepisów. Są też grupy, które reprezentują osoby pragnące zmienić płeć, by propozycja ministra doczekała się realizacji, jednak co warto zaznaczyć, w tych przypadkach, reprezentacja osób transpłciowych, nie jest zbyt aktywna.

Zaproponowane przez ministra ds. dzieci i młodzieży rozwiązanie, nie ma też pełnego poparcia w koalicji rządowej, więc zapowiedź O’Gormana, będzie dopiero przedmiotem rozważań, czy wejdzie pod obrady gabinetu, czy może pozostanie w szufladzie ministra.

W stosunku do ministra Roderica O’Gormana wytworzyła się już swoista atmosfera nienawiści, a dzieje się tak za sprawą jego wcześniejszej działalności, ale i z powodu jego deklarowanego otwarcie homoseksualizmu. Minister O’Gorman w ostatnich dniach doczekał się wielu homofobicznych ataków na swoją osobę, z czego znakomita większość pojawiała się w Internecie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Caspian Hope – Wri
Ogromny koszt korona
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish