Kontrolnie… (?!)

Gardaí w ramach Operacji Nawigacja (Operation Navigation) monitoruje i kontroluje puby. Sprawdza przestrzeganie regulacji zawartych w fazie 3 rządowego planu działania.


Od 3 lipca puby mogą być otwarte, ale tylko jeśli serwują „obfite posiłki”, które kosztują co najmniej 9 euro. W ostatnim tygodniu Gardaí stwierdziła potencjalne naruszenie ograniczeń Covid-19 w 22 pubach. Zwracając uwagę, że głównym problemem jest brak serwowanego jedzenia. W raporcie wykazano, że większość tych przypadków dotyczyła braku dowodów podawania lub spożycia posiłków oraz pokwitowań potwierdzających, że żywność została sprzedana.


An Garda Síochána z zadowoleniem poinformowała, że „zdecydowana większość” pubów spełnia ograniczenia Covid-19, ale od początku lipca stwierdzono 80 naruszeń.


Akta dotyczące tych spraw zostały przekazane do prokuratury.
Praktycznie kontrolujący nie mają żadnych dodatkowych uprawnień do nakładania kar i zamykania pubów, które nie przestrzegają wytycznych. Ale powszechnie wiadomo, że praktyka nie zawsze podąża wraz z teorią. Także puby, które ich lekceważą, mogą liczyć się z problemami (nawet sprzeciwem), gdy przyjdzie do przedłużenia licencji.

Przemysław Zbieroń
Fot. Google (Guinness Irish Onion Soup)
Shamek w Dublinie

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish