Kontrole na lotniskach są podobno legalne

W świetle zarzutów rzecznika ds. ochrony danych, który zakwestionował legalność prowadzenia lotniskowych kontroli danych osobowych, w tym numeru PPS u osób wyjeżdżających poza granice Irlandii, swoją ripostę opublikował Departament Ochrony Socjalnej.

Z informacji Ministerstwa wynika, że lotniskowe zbieranie danych, ma podstawy prawne, więc prowadzone było, a i będzie, w zgodzie z przepisami, natomiast same kontrole „są niezbędne”, aby wykrywać proceder oszustw oraz chronić pieniądze państwowe. Departament Ochrony Socjalnej dodał, że w tej sprawie wszelkie czynności prowadzić będzie z Urzędem Rzecznika ds. Danych Osobowych, do którego skierował już wyjaśnienia, a także podano podstawę prawną do takich działań.

W oświadczeniu Ministerstwa Ochrony Socjalnej czytamy:

– Te kontrole mają solidną podstawę prawną zgodnie z sekcją 250 (pkt. 16) ustawy o konsolidacji opieki społecznej z 2005 r., z późniejszymi zmianami. Kontrole są niezbędne do zwalczania oszustw w zakresie opieki społecznej i ochrony pieniędzy podatników. Departament Ochrony Socjalnej prowadzi stałą współpracę z Komisją Ochrony Danych w tej sprawie, ponieważ istnieje wiele kwestii prawnych i technicznych, a resort, zajmuje się tymi sprawami bezpośrednio z Komisją ds. Ochrony Danych.

Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Biznesowej Dáil, nie zapadła ostateczna decyzja o przeprowadzeniu specjalnego posiedzenia irlandzkiego parlamentu w tej sprawie, ale nie można wykluczyć, iż taka się pojawi, więc posłowie omawiać będą legalność działań Departamentu Ochrony Socjalnej, chociaż wczoraj, przynajmniej teoretycznie, rozpoczęły się parlamentarne wakacje.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Varadkar: „Nie ma
Wyspa Skellig Michae
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish