Kontrola danych na lotniskach może być nielegalna

Już w przyszłym tygodniu może zostać zorganizowane specjalne posiedzenie Dáil, na którym omawiana będzie sprawa kontroli danych osób, które odlatywały z Irlandii.

Dáil Business Committee, czyli Komisja Biznesowa, ma zająć się wnioskiem o wysłuchanie minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, a tę posłowie będą pytać, czy inspektorzy opieki społecznej działali zgodnie z prawem na lotniskach.

Wniosek o sprawdzenie legalności działań przedstawiła Komisja Ochrony Danych, a w tym prosi o wyjaśnienia, minister ochrony socjalnej.

Z wyraźnym zadowoleniem wniosek przyjęli socjaldemokraci, a zwracając się do Ceanna Comhairle Seána Ó Fearghaíla poseł Gary Gannon, powiedział, że „to sprawa najwyższej troski i powinna być natychmiast rozpatrzona przez Dáil”. Tymczasem Sinn Féin prosi o specjalne posiedzenie Dáil w przyszłym tygodniu, aby omówić poważne obawy dotyczące kontroli przeprowadzanych przez funkcjonariuszy opieki społecznej na lotniskach.

Jak wynika z oświadczenia rzecznika ochrony danych, w którym wyraził „poważne wątpliwości” co do tego, czy inspektorzy opieki społecznej działali zgodnie z prawem podczas gromadzenia informacji w portach i na lotniskach w związku z pandemicznym zasiłkiem dla bezrobotnych (PUP). Rzecznik Ochrony Danych zwrócił się do Departamentu Ochrony Socjalnej o informacje na temat przyczyn zatrzymywania i przesłuchiwania osób na lotniskach przez inspektorów, w tym o podanie danych osobowych i numerów PPS.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Wakacje w parlamenci
Początek końca ope
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish