Konsumenci boją się kolejnych podwyżek cen

Deloitte w swoim badaniu „Consumer Tracker” ujawniło, że już trzech na czterech respondentów, obawia się wzrostu cen.

Z tego wynika, że poziom obaw w Irlandii, przerósł ten z badania światowego, co może oznaczać, że Irlandia, doświadcza średnich najwyższych wzrostów cen w porównaniu do innych regionów. Spadło też bezpieczeństwo finansowe, czytamy w opisie badania Deloitte, a konsumenci uważają, że sytuacja w kraju jest bardzo zła, więc kolejne podwyżki cen, mogą być dla dużej części osób obciążeniem zbyt wysokim, by prowadzić spokojne życie.

Dokładnie 78% respondentów obawia się kolejnych wzrostów cen, w tym za energię oraz detalicznych i benzyny, bo będzie to w istotny sposób odbijać się na ich gospodarstwach domowych.

Ogółem badanie wykazało, że poziom irlandzkich obaw jest wyższy o 4% w stosunku do wyniku z poprzedniego badania, natomiast o 9% wyższy, w porównaniu do średniej na świecie. Największy wzrost cen zanotowano w Irlandii w ostatnim miesiącu, głównie w zakresie cen artykułów spożywczych, ale podniosły się też ceny odzieży i obuwia.

W analizie Deloitte pojawiły się również inne dane i ¼ respondentów odpowiedziała, że obawia się płatności, które pojawią się w najbliższym czasie, a 50% badanych uznało, że większe zakupy, należy przełożyć na okres późniejszy. Są też optymiści, a ci twierdzą, iż sytuacja pod względem wzrostu cen, poprawi się w najbliższych trzech latach i stanowią grupę 40% mieszkańców kraju.

Konsumenci poszukują też tańszych alternatyw zakupowych i ponownie swoje kroki kierują w stronę zakupów online, a tam najczęściej poszukiwany jest sprzęt elektroniczny, odzież i obuwie.

W zakresie zakupów świątecznych, co pokazuje z kolei badanie banku AIB, bardziej oszczędne są kobiety, bo wydają na nie o 8% mniej od mężczyzn. Najbardziej ruchliwym dniem przedświątecznych zakupów ma być 23 grudnia, a wydane zostanie wtedy ok. 7 mln € na godzinę. W Dublinie konsumenci wydawać będą pół miliona euro na godzinę, więc znacznie więcej, niż w innych rejonach kraju.

Bogdan Feręc

Źr: AIB/ Deloitte

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Coraz mniej rąk do
Małe i średnie fir
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська