Konsultant daje nadzieję na otwarcie pubów

O ile w Irlandii pojawiają się już głosy, że po zakończeniu pandemii, nic albo wiele rzeczy, nie będzie takie, jak było wcześniej, to i pojawiają się komentarze, iż już latem możemy doczekać się otwarcia pubów.

Jeżeli chodzi o zmiany, to nie będą one cieszyć wszystkich, ale będą osoby, którym z całą pewnością spodoba się nowa rzeczywistość. W tym zakresie mówi się o przechodzeniu na rozwiązania cyfrowe, więc handel w sieci, powinien zostać utrzymany na porównywalnym poziomie, jak dzieje się to obecnie, a i praca hybrydowa lub świadczona bezpośrednio z domu, nie będzie już niczym dziwnym.

Wywoła to oczywiście szereg zjawisk, o czym można było dowiedzieć się z audycji „Studio Dublin” w Radiu Wnet, a najważniejszym stanie się utrzymujące bezrobocie. Jeżeli przejdziemy na pracę w środowisku online, niektóre z dziedzin nie będą potrzebować już tak dużej ilości rąk do pracy, co w konsekwencji utrzyma bezrobocie na wysokim poziomie.

Tu jednak z pomocą przyjść ma irlandzki rząd, co zapowiadał już wcześniej, zaproponuje wiele kursów, które pomogą w przekwalifikowaniu. W związku z tym, sprzedawczyni, może zostać np. kierowcą autobusu, a barman, stanie się fachowcem z zakresu układania cegieł.

Ta niepokojąca dla niektórych wizja, łączyć się będzie w światową sieć, bo cyfryzacja, ma postępować i dawać nowe, lepsze, wg niektórych jutro. To lepsze jutro, to nie tylko odejście od starych metod pracy, ale i przywrócenie normalności znanej jeszcze z lutego i pierwszej połowy marca ub. roku, więc swoboda wyjścia na spacer, ale też spotkania w pubach. W tym zakresie wypowiedział się konsultant ds. chorób zakaźnych w szpitalu Beaumont profesor Sam McConkey, który z optymizmem patrzy na miesiące letnie.

Słów eksperta, nie można obecnie zbyt mocno brać sobie do serca, bo to wyłącznie jego opinia, ale daje nam możliwą wersję wydarzeń. Wg profesora, możliwe jest, aby restauracje i puby otwarte zostały w czasie najbliższych trzech miesięcy, uznane za środowiska bezpieczne, o ile kierować się będą określonymi zasadami. Jeżeli ilość koronawirusowych infekcji będzie na niskim poziomie, to możliwe jest uruchomienie barów i pubów, które mogłyby rozpocząć sprzedaż w ramach działania ogródków piwnych, a wewnątrz pomieszczeń z mocno ograniczoną ilością osób.

Profesor Sam McConkey:

– Jestem ostrożnym optymistą, że edukacja i budownictwo będą mogły zostać całkowicie otwarte ze szczegółowymi dostosowaniami dla poszczególnych sektorów w zakresie bezpiecznego wykonywania zadań. Jestem również ostrożnym optymistą, że jeśli wirus będzie dobrze kontrolowany w ciągu najbliższych trzech miesięcy, turystyka krajowa oraz bary i restauracje mogłyby zostać otwarte, z pewnością na posiłki na świeżym powietrzu, a także na wspólne posiłki i napoje w pomieszczeniach, podobnie jak latem 2020 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian