Konsultacje społeczne w spawie pracy w domu

Rząd rozpocznie dzisiaj proces konsultacji społecznych, które wykorzystane będą do tworzenia nowych przepisów, a te określą zasady pracy zdalnej, wykonywanej z domu.

Od marca tego roku znacznie zwiększyła się ilość osób, które swoje obowiązki służbowe zaczęły wykonywać z domu, więc wytworzyła się sytuacja, a tę, należy uregulować w prawie pracy. Wielu pracowników, już po zakończeniu pandemii koronawirusa, także pozostało w domach, gdyż zatrudniające ich firmy uznały, że to lepszy sposób pracy.

Nowe rozwiązania, czyli praca zdalna, dała jednak początek wielu zapytaniom, więc zatrudnieni w ten sposób chcą, aby dokładnie uregulowano ich status pracowniczy.

Dlatego właśnie konsultacje społeczne, a pomogą rozwiązać problemy, jakie pojawiły się w zakresie  zdrowia, bezpieczeństwa i higieny pracy, praw pracowniczych oraz ochrony danych. Zatrudnieni w domach zgłaszają też, iż należy uregulować sprawę wyższych rachunków za media, głównie prąd i ogrzewanie, gdyż pracując w domach, zużywają więcej tych nośników energii.

Proces konsultacji nadzorować będzie minister handlu, zatrudnienia i przedsiębiorców, czyli Leo Varadkar i to jego departament zajmie się późniejszym opracowaniem zebranych opinii oraz przygotowaniem przepisów. Wicepremier powiedział, że pandemia znacznie przyspieszyła proces pracy zdalnej, więc ważne jest, by i przepisy odpowiednio regulowały te kwestie. Minister Varadkar jest również zdania, że nowy rodzaj pracy, zdalnej, pomoże wielu przedsiębiorstwom, przyniesie im znaczne korzyści, głównie z powodu obniżenia kosztów prowadzenia działalności, ale i zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych. Wg wicepremiera zrównoważony zostanie także stosunek między pracą a życiem prywatnym, a i widoczna będzie oszczędność czasu w dojazdach i powrotach z pracy. Leo Varadkar spodziewa się również, że sukcesywnie zmniejszać się będzie zakorkowanie ulic w godzinach szczytów komunikacyjny, a to stanie się za sprawą firm, które w niedalekiej przyszłości zmienią swój model zatrudnienia.

Idąc tym tropem, napomknąć należy, iż praca w domu niesie też wiele zagrożeń, więc, czy jest ona tak do końca dobrym rozwiązaniem? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam…

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Zbliżamy się do dr
Liliana Wiadrowska:
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish