Konsekwencje wojny na Ukrainie. 1 RUB = 1 ¢

Firmy z całego świata wycofują się jedna po drugiej ze współpracy z Federacją Rosyjską, a teraz taki ostateczny krok zapowiedziały amerykańskie firmy, które dostarczają usługę płatności kartami Visa i Mastercard.

W pierwszej fazie realizacji sankcji nałożonych na Rosję Visa i Mastercard zablokowały dostęp do swojej sieci płatniczej użytkownikom z Rosji, a i zapowiedziały, iż zamierzają całkowicie wycofać się z tamtejszego rynku. Jednocześnie Visa i Mastercard obiecuje przekazać na pomoc humanitarną dla Ukrainy 2 miliony dolarów, co ma wesprzeć walczący z najeźdźcą naród.

Na tym nie kończą się działania Visy i Mastercard, bo zablokowały już dostęp do ich kont rosyjskim firmom i instytucjom finansowym oraz wstrzymały obsługę wszystkich transakcji elektronicznych.

To z kolei przełoży się bezpośrednio na mieszkańców Federacji Rosyjskiej, którzy nie będą mogli w żaden sposób korzystać z usług świadczonych do tej pory przez Visę i Mastercard. Pieniądze nie będą przesyłane na konta i z kont firmowych, ale też prywatnych, więc odetnie się całą niemal Rosję od pieniędzy, jakie zgromadzone zostały na kontach. Nie będzie też możliwe dokonywanie operacji wewnętrznych, czyli na terenie Rosji, bo obie firmy właściciel kart płatniczych zapowiedzieli, że w pełni zastosują się do nałożonych w tym zakresie sankcji.

Dzisiaj pozostanie też zamknięta Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych i będzie to już drugi dzień z rzędu. To z kolei ma bezpośredni wpływ na rosyjską walutę, która niezmiennie traci na wartości, co podnosi w szalonym tempie inflację. Obecnie jeden rubel rosyjski wart jest poniżej jednego eurocenta.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Negocjacje z szal
Przyszedł czas na B