Konieczne pilne prace nad ograniczeniem opłat za parkingi w szpitalach

Niezbędne są pilne prace, aby dokonać postępu w realizacji programu rządowego dotyczącego ograniczenia opłat za parkingi w szpitalach, stwierdziła minister stanu z Fine Gael. Minister Josepha Madigan powiedziała, że rząd musi zadbać o to, aby nie było dalszych niepotrzebnych obciążeń dla osób poddawanych zabiegom potencjalnie ratującym życie.

Minister Madigan mówiła o uruchomieniu przez Komisję Europejską planu walki z rakiem, politycznego zobowiązania mającego na celu pozostawienie kamienia bez odwrotu do podjęcia działań przeciwko tej śmiertelnej chorobie.

Minister Madigan:

– W Światowy Dzień Walki z Rakiem, wezwałam do pilnej pracy nad postępem w realizacji programu rządowego dotyczącego ograniczenia opłat za parkingi w szpitalach. W przypadku wielu pacjentów poddawanych chemioterapii typowa wizyta w szpitalu może trwać kilka godzin. Jestem również świadoma starszych pacjentów korzystających z transportu publicznego po prostu dlatego, że nie stać ich na ogromne nagromadzenie tych opłat. Program Rządowy zobowiązuje się do kontynuowania wdrażania Narodowej Strategii Walki z Rakiem (2017-2026). Skupia się to w dużej mierze na zapobieganiu nowotworom w naszej populacji, wczesnym diagnozowaniu raka, zapewnieniu pacjentom optymalnej opieki i maksymalizacji jakości ich życia. Cieszę się, że w budżecie na rok 2021 przeznaczono 12 mln euro specjalnie na przywrócenie usług onkologicznych w kontekście COVID-19. Natomiast na dalszą realizację Krajowej strategii walki z rakiem w tym roku przeznaczono 20 mln euro. Uważam jednak, że państwo może pójść dalej. Pandemia COVID-19 i szybki postęp w opracowywaniu skutecznych szczepionek pokazały nam, że gdy połączymy nasze wysiłki i zasoby, możliwe jest osiągnięcie bezprecedensowego postępu. Rak to okrutna choroba bez serca, która dotknęła ogromną większość rodzin w Irlandii, w tym moją własną. Na własne oczy widziałem traumę i zniszczenia, jakie rak wyrządza pacjentowi, i uważam, że państwo powinno robić wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić, że osoby przechodzące potencjalnie ratujące życie terapie nie będą ponosić dalszych niepotrzebnych obciążeń. Ta pandemia spowodowała zakłócenia w całym naszym społeczeństwie i służbie zdrowia. Niestety, zaobserwowaliśmy dramatyczny spadek liczby osób zgłaszających się do poradni onkologicznych i poradni szybkiego dostępu. Jeśli Ty lub ktokolwiek, kogo znasz, ma jakiekolwiek obawy dotyczące raka, skontaktuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem. W czasie tej pandemii otwarte są i funkcjonują służby diagnostyczne i leczenia raka. Walka pacjentów to także nasza walka.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Sinn Féin domaga si
Odszkodowania obniż
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian