Konieczne jest ustalenie priorytetów ładowarek do samochodów elektrycznych

Wdrażanie punktów ładowania samochodów elektrycznych musi być traktowane priorytetowo, aby jeszcze bardziej zachęcić ludzi do ekologicznego poruszania się po drogach, powiedział deputowany Dublin Bay North i przewodniczący partii parlamentarnej Fine Gael.

Richard Bruton wezwał do działania po tym, jak wybuchła pandemia, która utrudniła planowaną instalację punktów ładowania w całym kraju.

Przewodniczący partii powiedział:

– To rozczarowujące, że postęp we wprowadzaniu ładowarek do pojazdów elektrycznych był tak powolny w 2020 roku. Tylko 10% planowanych przez ESB 400 ładowarek zostało dostarczonych w tym roku, podczas gdy w pierwszym roku programu władz lokalnych nie zainstalowano ani jednej ładowarki. Rzeczywiście, tylko 12 władz lokalnych podjęło pierwsze kroki w kierunku ich wprowadzania, chociaż bez wątpienia Covid stwarzał trudności, musimy teraz pilnie określić priorytety. W ramach tych programów zostanie dostarczonych 1406 ładowarek. Pozwoliłoby to zwiększyć liczbę ładowarek dwuipółkrotnie w sieci, ale zwiększyłoby pojemność ponad czterokrotnie ze względu na większą pojemność wielu nowych punktów ładowania samochodów. Zainstalowana sieć da wtedy szansę na przejechanie setek kilometrów i to przez całą dobę. W tym roku na naszych drogach jeździ będzie, ponad 10 000 dodatkowych samochodów Plug-In Electric, co daje w sumie blisko 25 000. Każdy z nich ogranicza jedną trzecią emisji spalin i zużycie benzyny lub oleju napędowego. Nastąpiła ogromna zmiana w nastawieniu. Najnowsze dane pokazują, że połowa wszystkich kierowców rozważałaby teraz przejście na EV. Rzeczywiście, już zakup samochodów elektrycznych lub hybrydowych osiągnął 20% nowej sprzedaży, więc przejście na w pełni elektryczne nie byłoby dużym krokiem. Dwie największe rzeczy, które powstrzymują ludzi, to koszty początkowe i niepokój dotyczący zasięgu. Przyspieszając instalację teraz, możemy wykorzystać pozytywną zmianę w nastawieniu ludzi. Najwyższy czas, aby zobowiązania dotyczące ładowania, zrealizowane zostały bez dalszej zwłoki. Nie można przegapić okazji tradycyjnego wzrostu sprzedaży noworocznej. 

Dodał:

Jesteśmy blisko punktu krytycznego, kiedy oszczędności na rocznych kosztach jazdy przeważają nad wyższą ceną zakupu. Jest to nisko zawieszony owoc w naszej walce z kryzysem klimatycznym.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Umowa czy jej brak,
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian