Konieczna zmiana w opiece zdrowotnej kobiet po pandemii

Przemawiając przed The Good Summit w Trinity College w Dublinie, posłanka Labour Party dla Dublin Bay South Ivana Bacik, wezwała rząd do przyspieszenia prac legislacyjnych zapewniających płatne urlopy kobietom, które cierpią na przedwczesne poronienie. 

Posłanka Bacik powiedziała, że ​​istnieje potrzeba zmiany kwestii związanych z opieką zdrowotną kobiet i równością w miejscu pracy, w tym w życiu politycznym.

Poseł Bacik powiedziała:

– Opieka zdrowotna kobiet zawsze zajmowała w Irlandii drugorzędne miejsce.  Uchylenie Ósmej poprawki umożliwiło Irlandii wykonanie znaczącego kroku w kierunku zapewnienia współczującego podejścia do opieki zdrowotnej w tym kraju, ale wiele pozostaje do zrobienia. W Irlandii, podobnie jak w innych krajach, ludzie, a zwłaszcza kobiety, cierpią w milczeniu z powodu swoich problemów z płodnością. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w tym roku, Partia Pracy wprowadziła przepisy, które zapewnią kobietom do 20 dni płatnego urlopu w przypadku wczesnego poronienia oraz do 10 dni urlopu dla pracowników korzystających z innych metod leczenia reprodukcyjnego, takich jak zapłodnienie In vitro. Niezwykle ważne jest zapewnienie urlopu wtedy, kiedy ma to największe znaczenie i zmiana sposobu myślenia o ochronie zdrowia reprodukcyjnego w tym kraju. Zbyt długo kobiety, które doświadczyły bólu wczesnego poronienia, są zmuszane do powrotu do pracy lub wzięcia bezpłatnego urlopu, próbując odzyskać siły fizyczne i emocjonalne. To nie jest kwestia niszowa; aż 14 000 kobiet w Irlandii co roku dochodzi do poronień. Udział kobiet w podejmowaniu decyzji i kształtowaniu polityki ma kluczowe znaczenie dla podkreślenia kwestii, które zabezpieczają ogólną pozycję kobiet w społeczeństwie. Potrzebujemy pilnych działań ze strony tego rządu, aby usunąć bariery dla udziału kobiet w życiu kraju, także politycznym. Oprócz konieczności przyjęcia przez rząd zasady 50:50 przy powoływaniu gabinetu, rząd musi działać szybko, aby zapewnić, że ministrowie gabinetu mają prawo do urlopu macierzyńskiego, a nie doraźnych ustaleń dokonanych dla minister McEntee przed jej urlopem macierzyńskim. Nie ma potrzeby, aby jakiekolwiek referendum konstytucyjne przewidywało taki urlop, a nawet urlop rodzicielski lub ojcowski dla ministrów. Art. 28 ust. 12 Konstytucji stanowi, że: „Następujące sprawy są regulowane zgodnie z prawem, a mianowicie […] wykonywanie funkcji członka rządu w czasie jego czasowej nieobecności lub niezdolności do pracy”. Ponieważ urlop macierzyński lub rodzicielski jest nieobecnością tymczasową, wystarczające byłoby ustawodawstwo, aby rozwiązać ten problem. To krytyczny czas dla kraju. Podczas pandemii wielu z nas zastanawiało się, co jest ważne, na czym tak naprawdę nam zależy i jak chcemy kształtować przyszłość. Teraz nadszedł czas, aby wprowadzić te pomysły w życie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wszystkie wydarzenia
Czy będzie nowy amb