Konieczna może być interwencja państwa, aby zapewnić przetrwanie Aer Lingus

Konieczna może być interwencja państwa, aby zapewnić przyszłą rentowność Aer Lingus i perspektywy zatrudnienia jej 4000 pracowników, powiedziała senator Fine Gael.

Przemawiając po publikacji rocznych wyników International Airlines Group, senator Regina Doherty wezwała do zastrzyku gotówki dla Aer Lingus, aby zapewnić, że firma pozostanie aktywna i gotowa do powrotu do poprzedniego poziomu, gdy podróże będą dozwolone.

Senator Doherty powiedziała:

– Jako naród wyspiarski, tak bardzo zależny od naszych powiązań i relacji na całym świecie, zapewnienie naszej łączności po Covid jest niezwykle ważne, a silny Aer Lingus musi być tego częścią. IAG, organ macierzysty Aer Lingus, opublikował swój raport roczny, w którym wykazano stratę prawie 7 miliardów euro w zeszłym roku, a Aer Lingus stracił 563 miliony euro. Biorąc pod uwagę możliwość utraty znacznych ilości miejsc pracy i tras oraz katastrofalny ogólny wpływ, jaki może mieć na kraj, rząd musi natychmiast zbadać, jak najlepiej wesprzeć finansowo linię lotniczą. Do grudnia ubiegłego roku 16 krajów UE udzieliło jakiejś formy pomocy państwa swoim flagowym przewoźnikom lotniczym lub w inny sposób, wiele w formie ratowania w zamian za kapitał lub gwarancje bezpieczeństwa zatrudnienia. Nie twierdzę, że państwo powinno odkupić swoje udziały w Aer Lingus, ale uważam, że wspieranie firmy, aby zapewnić jej przetrwanie i pomóc jej stanąć na nogi jeszcze w tym roku, leży w naszym najlepszym interesie. Jeśli nie będziemy ostrożni i nie podejmiemy natychmiastowych działań, nie pozostanie nam konkurencyjny sektor lotniczy, który mógłby pomóc w odbudowie Irlandii, kiedy będziemy jej najbardziej potrzebować. Aer Lingus może skorzystać z szeregu programów wsparcia, które jest dostępne dla wszystkich tutejszych przedsiębiorstw, a także ostatnio skorzystało ze wsparcia z Irlandzkiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Uważam jednak, że nadszedł czas na bezpośrednią interwencję naszego rządu w Aer Lingus, tak jak uczyniło to wiele innych rządów UE, aby zapewnić zrównoważony rozwój krajowych linii lotniczych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Niepokojący wzrost
Brak jasności co do
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian