Koniec z zasiłkami PUP

Na okres zamknięcia kraju wprowadzono pakiet pomocowy dla osób, które utraciły zatrudnienie w wyniku pandemii, a teraz, rząd ogłosił, że program Pandemic Unemploymeny Payment, zostaje zakończony.

Od dzisiaj od godziny 00:01, żaden urząd ochrony socjalnej w kraju, nie przyjmuje już nowych wniosków PUP, a za tydzień przestanie przyjmować wnioski o przyznanie pomocy w ramach wsparcia wynagrodzeń pracowniczych CWSS.

Jak powiedział minister finansów, PUP i programy wsparcia pracodawców, wprowadzone zostały, by pomóc w trudnej sytuacji, ale aby chronić także miejsca pracy. Obecnie wydaje się, że sytuacja zaczęła się stabilizować, więc kraj zaczyna wycofywanie pomocy budżetowej.

Zasiłki PUP znikną całkowicie 8 marca tego roku, a osoby z nich korzystające, przeniesione zostaną do grupy „poszukujący pracy”, więc otrzymają standardową wysokość zasiłku dla osób bezrobotnych w kwocie 208 €. 1 lutego 2022 roku większość firm korzystających z programu CWSS spotka się z obniżoną stawką pomocy, bo ta wynosić będzie wtedy 203 € na pracownika, natomiast zryczałtowana stawka obniży się do 100 € na pracownika w ostatnich dwóch miesiącach obowiązywania wsparcia CWSS, czyli w marcu i kwietniu.

Będą w tym przypadku wyjątki, bo sektory, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii lub napotkają późniejsze trudności, będą mogły wnioskować o przyznanie pomocy państwowej w ramach obecnego programu CWSS, ale będą musiały spełnić szereg wymogów. Podstawowy program wsparcia wynagrodzeń pracowniczych CWSS zniknie w Irlandii wraz z końcem maja tego roku.

1 marca br. zmieni się również stawka PRSI dla pracodawców, bo dla wszystkich przedsiębiorstw i firm, zostanie przywrócona do wysokości sprzed pandemii.

Przynajmniej do końca tego roku utrzymane będą programy ogólnorozwojowe, z których korzystać mogą przedsiębiorcy, więc ubiegać się o różnego typu dotacje na rozwój firm. Wydaje się również, co zaznaczył minister finansów Paschal Donohoe, że rząd, będzie musiał w jakiś sposób interweniować, gdyż obecnie, największym zagrożeniem dla istnienia i prawidłowego funkcjonowania firm, jest rosnąca w dużym tempie inflacja.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kończy się era int
Krach na rynku nieru
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська