Koniec z plastikiem w UE

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę, która wprowadza nowe restrykcje wobec niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku, takich jak słomki, jednorazowe sztućce czy patyczki kosmetyczne.

Nowa dyrektywa nawiązuje do obowiązujących unijnych przepisów o odpadach, ale idzie jednak o krok dalej. Ustanowiono bowiem jeszcze bardziej surowe przepisy dotyczące produktów i opakowań, które należą do dziesięciu najczęstszych kategorii śmieci na europejskich plażach. Nowe przepisy zakażą stosowania niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku mających zamienniki. Ograniczą też stosowanie najczęściej wyrzucanych produktów plastikowych.

Chodzi o produkty w całości lub w części wykonane z plastiku i zwykle przeznaczone do wykorzystania tylko raz lub tylko w krótkim czasie, a następnie wyrzucane. Jednym z głównych celów proponowanej dyrektywy jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów. Zgodnie z nowymi przepisami najpóźniej w 2021 r. zabronione zostanie stosowanie jednorazowych talerzy, sztućców, słomek, patyczków do balonów i patyczków kosmetycznych.

Państwa członkowskie uzgodniły, że do 2029 r. zbieranych będzie 90% plastikowych butelek i że do 2025 r. będą one musiały zawierać co najmniej 25% materiałów z recyklingu, a do 2030 r. – 30%.

Propozycję dyrektywy Komisja przedstawiła w maju 2018 r. 31 października 2018 r. Rada wypracowała swoje stanowisko. 6 listopada 2018 r. rozpoczęły się negocjacje z Parlamentem Europejskim, które 19 grudnia zakończyły się wstępnym porozumieniem. 18 stycznia 2019 r. porozumienie to potwierdzili ambasadorzy państw członkowskich.

– Zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych zapychają nasze rzeki i oceany; nowe przepisy UE są świetnym pierwszym krokiem, by to odwrócić. Teraz rządy muszą zadbać o to, aby firmy czerpiące zyski z produktów jednorazowego użytku były rozliczane oraz by natura i zdrowie publiczne były chronione przed zanieczyszczeniami z tworzyw sztucznych – oświadczył w reakcji na decyzję Rady UE rzecznik Greenpeace`u John Hyland cytowany przez PAP.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Podziel się:

Poland refers new co
Profesor Mirosław M
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn