Już wkrótce kierowcy nie będą musieli martwić się o umieszczanie na przedniej szybie samochodu dysku z ubezpieczeniem i opłatą podatkową. Minister transportu Seán Canney ogłosił, że dzięki lepszemu udostępnianiu danych służbom, te obowiązki staną się zbędne.
– Pozbędziemy się całego tego bałaganu, co zostanie przyjęte z zadowoleniem przez wielu kierowców – stwierdził Canney, przypominając, że wiele europejskich państw już wcześniej zrezygnowało z papierowych dowodów potwierdzających ubezpieczenie czy opłacony podatek drogowy.
Obecnie trwają prace nad projektem ustawy o krajowym rejestrze pojazdów i kierowców, który ma umożliwić rezygnację z obowiązku umieszczania widocznego dowodu opłacenia podatku drogowego. Dzięki rozwiniętemu systemowi automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, funkcjonariusze An Gharda Síochána będą mieli natychmiastowy dostęp do informacji o podatkach i ubezpieczeniu pojazdu.
Nowe przepisy przewidują, iż kierowcy, podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej, będą zobowiązani do podania numeru prawa jazdy. Dane te zostaną połączone z konkretnym pojazdem oraz osobą uprawnioną do jego prowadzenia, eliminując konieczność fizycznego potwierdzania zgodności z przepisami.
Minister zapowiedział, że pierwszym krokiem będzie zniesienie papierowych dysków potwierdzających opłacenie podatku drogowego. W dalszej kolejności planowane jest wycofanie obowiązku umieszczania na szybie pojazdu również naklejek ubezpieczeniowych oraz certyfikatów przydatności do ruchu drogowego. Jednocześnie kontynuowane są prace nad projektem pozwalającym na cyfrowe przechowywanie prawa jazdy w telefonie – rozwiązanie to ma ułatwić codzienne funkcjonowanie kierowców i wyeliminować problem zapominania dokumentu.
Wielu kierowców nie zdaje sobie bowiem sprawy, że zgodnie z obowiązującym prawem muszą mieć przy sobie fizyczne prawo jazdy i okazać je podczas ewentualnej kontroli drogowej. Nowa ustawa ma także poprawić przepływ danych między instytucjami. Lokalne władze uzyskają możliwość bezpośredniego pozyskiwania informacji od Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz policji – m.in. w przypadku analizowania kolizji drogowych.
– Przyjęcie ustawy zwiększy bezpieczeństwo na drogach poprzez lepszą infrastrukturę oraz skuteczniejsze egzekwowanie przepisów – podsumował minister Canney.
Cyfrowa transformacja w sektorze transportu nabiera tempa – z korzyścią dla kierowców, a przede wszystkim służb.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. CC BY-SA 2.0Jerry „Woody”