Koniec z jednorazowym plastikiem w UE

Reprezentanci Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE doszli do porozumienia w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć liczbę plastikowych śmieci trafiających do mórz. W UE najpóźniej do 2021 r. zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki, patyczki higieniczne, a także jednorazowe plastikowe kubki, często stosowane np. w gabinetach stomatologicznych. 

Jak pokazują statystyki, odpady z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach stanowią około 70% wszystkich odpadów morskich. Ich drobinki przedostają się do naszych płuc i trafiają na stoły, a to dlatego, że są obecne w powietrzu, wodzie i żywności.

Według wynegocjowanego projektu, najpóźniej do 2021 r. wprowadzony zostanie zakaz stosowania tworzyw sztucznych w niektórych produktach. W przypadku jednorazowych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, dla których istnieją łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki, wprowadzony zostanie całkowity zakaz sprzedaży Obejmie on m.in. plastikowe patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadła do napojów, kubki do napojów i pojemniki na żywność wykonane ze spienionego polistyrenu.

To jednak nie wszystko. Przewiduje się, że od 2025 r. państwa członkowskie UE będą miały obowiązek recyklingu co najmniej 25% butelek plastikowych (PET). W 2030 r. będzie to już 30%. Zmienią się też zasady projektowania i etykietowania. Na opakowaniach będą musiały być oznaczenia, które poinformują konsumentów o obecności plastiku w produkcie i szkodliwości dla środowiska, jeśli zostanie on wyrzucony gdzie indziej niż do kosza.

Porozumienie wypracowane przez negocjatorów musi zostać jeszcze poparte przez unijnych ambasadorów. Później zostanie przedstawione do ostatecznego przyjęcia przez Radę UE i Parlament Europejski.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Znajdź nas:

Over 900 companies g
Irlandzkie więzieni
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn