Koniec z budowlaną komuną? Sinn Féin ma już propozycję nowej ustawy

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkaniowych Eoin Ó Broin opublikował dziś ustawę, która zakazuje budowy mieszkań, odbiegających od standardów wielkości pomieszczeń, a także budowane są z częściami wspólnymi, czyli kuchnią i miejscem do wypoczynku.

Propozycja ustawodawcza Sinn Féin zmieni ustawę o planowaniu i rozwoju z 2000 r., a stanie się to poprzez skreślenie sekcji 28 (1C), a także uchylenie zasady planowego budowania pod wynajem i wspólnego zakwaterowania. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, to do łask powrócą wcześniejsze regulacje, a te jasno określały, jaka powierzchnia powinna przypadać na jedną zamieszkałą osobę, a także, jakie pomieszczenia powinny znajdować się w jednostce mieszkalnej.

Prezentując propozycję nowej ustawy mieszkaniowej, poseł Eoin Ó Broin powiedział:

– Ustawa o uchyleniu władzy ministerialnej (zakaz koegzystencji mieszkalnej i budowania na wynajem) 2020 po pierwsze uchyla poprawkę do ustawy o planowaniu i rozwoju wprowadzoną przez ministra Alana Kelly’ego z 2015 r. Nowelizacja ta dała ministrowi uprawnienia do nakładania wytycznych planistycznych na władze lokalne, pomimo tego, co zostało demokratycznie uzgodnione przez radnych w ich planach rozwoju. Minister Eoghan Murphy wykorzystał to uprawnienie w 2018 r., aby narzucić władzom lokalnym obowiązkowe wytyczne dotyczące planowania w odniesieniu do wielkości i standardów mieszkań, co otworzyło przestrzeń dla inwestycji co-livingowych. Ta ustawa uchyla te obowiązkowe wytyczne dotyczące wspólnego mieszkania i budowania na wynajem. Współżycie mieszkalne to zła forma mieszkania. To nie jest rozwiązanie kryzysu, jeśli chodzi o dostępność tanich mieszkań dla młodych ludzi w naszych miastach. Nikt nie powinien mieszkać na powierzchni 12 metrów kwadratowych, czyli jak na miejscu parkingowym i płacić za ten przywilej 1300 euro miesięcznie. Koegzystencja mieszkaniowa jest również niekorzystna dla społeczności lokalnych, ponieważ zwiększa koszt ziemi i zachęca do budowania mieszkań co-livingowych nad przystępnymi, dobrej jakości mieszkaniami. Minister ds. mieszkalnictwa Darragh O’Brien oświadczył, że przeprowadza krótki przegląd tej polityki. Biorąc pod uwagę, że był głośnym przeciwnikiem koegzystencji mieszkalnej, kiedy był w opozycji, mam nadzieję, że przyjmie to, co proponuje nasze ustawodawstwo i zakazuje takiego budownictwa.

Uchylenie władzy ministerialnej (zakaz współżycia i budowania na wynajem) Ustawa 2020>>>

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Deszcz meteorytów.
POLICJANT URATOWAŁ
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian