Koniec z alternatywnymi terapiami nowotworowymi w internecie

Irlandzka izba niższa parlamentu zajęła się stworzeniem przepisów, które zakazywać będą umieszczania w sieci reklam, które sugerują, że przyjęta przez oficjalną medycynę terapia, nie jest konieczna, aby wygrać z chorobą nowotworową.

Działalność taka w mediach społecznościowych i na stronach internetowych wkrótce może zostać uznana za nielegalną, a samo umieszczenie informacji o alternatywnych metodach leczenia, które nie mają potwierdzenia przez światowe ośrodki medyczne na świecie, uznana zostanie za noszącą znamiona uzyskania nielegalnych korzyści osobistych i materialnych, co będzie ścigane przez prawo.

Szczególnie ostro traktowane mają być osoby, które zamieszczają informacje, iż konwencjonalne terapie nowotworowe nie są niezbędna, aby zostać wyleczonym i proponują leczenie np. wyciągami z roślin lub inne domorosłe sposoby leczenia.

Nowa ustawa wprowadzona zostanie, by chronić osoby dotknięte chorobą nowotworową, co powinno ustrzec je przed wytwarzaniem w nich poczucia nadziei, powiedziała wiceminister zdrowia Catherine Byrne.  

Z słów minister dowiedzieliśmy się, że ustawa zakazywać będzie wpisów i reklam, które wskazują, iż np. konsultacje medyczne z onkologami nie są niezbędne, a i diagnozę można postawić w inny sposób, niż robi to medycyna konwencjonalna. W związku z takim brzmieniem ustawy nielegalne stanie się również proponowanie niezatwierdzonych w Irlandii metod leczenia i operacji chirurgicznych, które nie mają nic wspólnego z medycyną konwencjonalną. Nielegalna będzie też sprzedaż środków paramedycznych, które nie mają atestów irlandzkich władz medycznych.

Za złamanie przepisu grozić będzie kara pozbawienia wolności, dodała wiceminister Byrne i jej resort nie przewiduje w tej sprawie możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Wg Ministerstwa Zdrowia, które wraz z Irish Cancer Society, jest inicjatorem nowych przepisów, jakie omawiają posłowie Dáil, większość terapii proponowanych na stronach internetowych, w tym w mediach społecznościowych, było nastawione wyłącznie na szybki zysk, a skuteczność terapii, nie była potwierdzona, choćby pobieżnymi badaniami.

Jeszcze przed oficjalną debatą w Dáil, duża część posłanek i posłów stwierdziła, że ustawodawstwo jest konieczne, aby walczyć z pseudonauką, więc przychylą się raczej do propozycji Ministerstwa Zdrowia. Z całą pewnością nowe rozwiązania prawne poprze Sinn Féin i Fianna Fáil.

Bogdan Feręc

Źr: Dail/Dept. of Health

Podziel się:

Guinness kończy z p
Co oznacza Wielki Pi
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn