Koniec programu darmowego leczenia zębów?

Program, jaki zaproponował rząd, więc możliwość darmowego leczenia zębów, może umrzeć śmiercią naturalną, a to za sprawą stomatologów, którzy masowo się z niego wycofują.

Obecnie posiadacze Kart Medycznych, mają prawo do darmowego korzystania z niektórych usług stomatologicznych, jednak od chwili, kiedy program wszedł w życie, wycofało się już niego ponad 260 dentystów. Exodus stomatologów miał miejsce w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku, a spadek uczestniczących w nim gabinetów określa się na ponad 15%.

W związku z tym coraz więcej uprawnionych do darmowego leczenia stomatologicznego, ma teraz problemy z dostaniem się do lekarza, a program dotyczy ogółem prawie 200 000 posiadaczy „Medical Card”.

HSE mówi też o opóźnieniach, jakie powstają w przyjmowaniu pacjentów stomatologicznych, a ci, poprzez mniejszą ilość gabinetów świadczących darmowe usługi, zmuszeni są szukać opieki stomatologicznej, u innych dentystów, często w miastach oddalonych o kilkanaście kilometrów, jeżeli mowa o niewielkich miejscowościach.

Jeszcze w początkach roku 1654 gabinety stomatologiczne uczestniczyły w programie Dental Treatment Services Scheme (DTSS), natomiast obecnie, jest ich już tylko 1393, więc spadek o 16%. Z tego widać, że co szósty dentysta w kraju, który podpisał z HSE umowę na świadczenie darmowej opieki stomatologicznej, wycofał się z programu.

Sytuację wyjaśnia dyrektor generalny Irlandzkiego Towarzystwa Stomatologicznego (IDA) Fintan Hourihan, który powiedział, że powodem jest, brak funduszy rządowych, jakie miały wpływać na konta dentystów.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Czy Varadkar się z
Garda molestuje i za
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian