Koniec pomocy państwa wywoła falę upadłości

Raport, jaki opublikowała firma doradcza PwC, nie pozostawia złudzeń i będzie miał daleko posunięte konsekwencje dla wielu firm.

Wiemy, że obecnie jeszcze, duża ilość firm korzysta ze wsparcia rządowego, co jest pozostałością po pandemii, ale wiemy też, że gabinet chce wkrótce zakończyć finansowanie, więc odciąć przedsiębiorstwa od wsparcia. To jednak może obrócić się przeciwko rządzącym, gdyż taki ruch wpędzi małe i średnie przedsiębiorstwa w poważne kłopoty, a nawet mogą one utracić płynność finansową, co prowadzić będzie do ich upadku.

W takiej sytuacji rozpocznie się fala bankructw, zwolnień grupowych i stopniowego zamierania małej przedsiębiorczości, a koszty dla państwa zaczną wzrastać, bo to i niższe wpływy budżetowe z podatków, więcej bezrobotnych i wyższe obciążenia socjalne.

Wszystko dziać się będzie w najbliższych miesiącach, bo część firm w kraju utraciła już wsparcie z budżetu, co teraz zaczyna istotnie wpływać na ich kondycję, która nigdy po zniesieniu pandemicznych blokad, nie była taka, jak przed Covid-19. Wiele przedsiębiorstw może upaść już latem, ale o zalewie upadłości mówi się w okresie jesiennym, gdy zwiększą się koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo na firmy wpływa sytuacja na rynku energetycznym i firmy mają problemy z opłaceniem rachunków za prąd i inne nośniki energii, a kolejne podwyżki, jakie zapowiedziane zostały na kolejny miesiąc, będą jedynie dodatkowym impulsem do pogrążania przedsiębiorstw w odmętach zadłużenia.

Jest też kwestia wynagrodzeń i coraz więcej grup pracowniczych domaga się podniesienia ich pensji, a to kolejne obciążenia dla firm. O ile w przedsiębiorstwie sprawę postawiono jasno, iż nie jest stać firmy na podwyżki płac, w wielu przypadkach rozpoczął się już proce zwolnień i zatrudnione w nich osoby, zaczęły poszukiwać nowego zajęcia. To natomiast oznacza brak rąk do pracy, niższą produkcję lub ograniczone możliwości sprzedaży.

Problemy przedsiębiorców widać też w statystykach, bo w pierwszym kwartale tego roku, wskaźnik niepowodzeń biznesowych wzrósł o 19 procent, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jak wynika ze wcześniejszych raportów PwC, poprzez dotacje z państwowej kasy, w kraju udało uratować się ponad 4500 przedsiębiorstw, ale te mogą teraz upaść, o ile odetnie się je od wsparcia. Mówi się też, że straty, jakie generowane są przez niektóre irlandzkie firmy, nie były obserwowane w kraju od ponad 50 lat, a to pokazuje skalę problemu oraz jest sygnałem, że interwencja rządu wciąż jest potrzebna.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Koalicja może się
Rozpoczął przedśw
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська