Koniec NPHET

W najbliższych tygodniach zakończy się, nie tylko medialny byt Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego w Sytuacjach Kryzysowych.

O likwidacji Zespołu mówiło się już w ubiegłym roku, a proponowano, by NPHET zaprzestał swojej działalności w październiku 2021 r. To jednak się nie stało, gdyż uznano, iż nadal potrzebne są porady specjalistów zasiadających w Zespole. Ważne jest jednak, że po zniesieniu ostatnich ograniczeń, ciało doradcze w obecnej formie, stanie się zupełnie niepotrzebne, więc może być rozwiązane.

Co już wcześniej było komunikowane, niektórzy członkowie zespołu nadal doradzać będą gabinetowi w kwestiach zdrowotnych, ale będzie to już tylko grupa zadaniowa pod egidą rządu.

W skład grupy zadaniowej wejdą specjaliści z zakresu wirusologii, szczepień i epidemiolodzy, a ci, na życzenie rządu, doradzać mają ministrowi zdrowia o możliwych do podjęcia działaniach.

O prawdopodobnej likwidacji NPHET mówił już także minister zdrowia Stephen Donnelly, który jest zdania, iż Zespół powinien być rozwiązany szybko.

Część komentatorów na wyspie zastanawia się, czy rozwiązanie NPHET, nie przychodzi zbyt późno, a i czy Zespół, spełnił oczekiwane i pokładane w nim nadzieje. W tym zakresie opinie nie są zgodne, ale panuje powszechne przekonanie, że NPHET, może być zlikwidowany, bez żadnej szkody dla społeczeństwa i rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська