Koniec jednobrzmiącej polityki Covid

Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że Irlandia, powinna zmienić swoje podejście do polityki walki z wirusem i zamiast blokad, zastosować inne metody opanowania epidemii na polu krajowym.

Wcześniej mówił o tym świat nauki, czyli część specjalistów z dziedziny epidemiologii oraz wirusologii, a ich opinie, podchwycili niektórzy posłowie oraz senatorowie, a ci, właśnie zaczęli wywierać nacisk na liderów swoich ugrupowań i robią to już publicznie.

Takie właśnie wezwaniem mamy z kierunku Fine Gael, bo senator i była minister ds. socjalnych Regina Doherty stwierdziła, że „rząd powinien zaprzestać stosowania ciągłych blokad, a mieć plan >>B<<”.

Wg senator Doherty, rząd powinien opracować jakiś odpowiedni plan awaryjny i wprowadzać go, w reakcji na powracające fale koronawirusa, bo blokady, przynoszą więcej szkód niż pożytku, a i działają w bardzo ograniczony sposób. Doherty podkreśliła, iż obecne podejście rządu, wywołuje napięcie społeczne, bunt i jest bardzo wymagające wobec mieszańców Irlandii. Senator podkreśliła również, że frustracja ludzi jest już na bardzo wysokim poziomie, a to nie jest niczym dobrym, na cztery tygodnie przed świętami.

Senator Regina Doherty:

– Rolling lockdown nie działa i nie mam na myśli, tylko liczb. Mam na myśli psychikę i współpracę Irlandczyków. Są przez to sfrustrowani. Myślę, że to całkiem oczywiste, że nie mamy planu „B”. Musimy uzyskać plan „B”. Myślę, że rozumiemy, że istnieje akceptowalny oraz z drugiej strony niedopuszczalny poziom blokad, ale tam, gdzie w tej chwili masz zrozumiałe uchybienia ze strony poszczególnych osób i niestety wskazywanie palcem, a także zawstydzanie ludzi, to dlatego, że jesteśmy bardzo często pytani, co dalej? Wydaje się, że przeszliśmy już okropnie dużo i nie przynosi to rezultatów.

Podobnego zdania jest Paschal Donohoe – partyjny kolega senator Doherty i jednocześnie szef resortu finansów, który w nieco inny sposób przedstawił ten problem. Minister myśli o skutkach finansowych dla państwa, więc niskich wpływach podatkowych, rosnących wydatkach, a kolejne blokady, wyłącznie pogłębiają kryzys, więc również sugeruje, że blokady, nie są w jego opinii najlepszym sposobem, by kraj zaczął wychodzić z zapaści.

Bogdan Feręc

Źr: Press Association

Polska-IE: Udostępnij
Wyłącznie korzyśc
Imigranci w Irlandii
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian