Koniec bezdeszczowej pogody

Met Éireann informuje na swojej stronie internetowej, że już tej nocy w kraju rozpocznie się okres deszczowej pogody, a opady mogą być intensywne.

Zbliżająca się fala opadów jest powodem do zaniepokojenia synoptyków, którzy wydali komunikat o możliwości intensywnych zjawisk atmosferycznych. Wilgotny front atmosferyczny może przyczynić się do zalewania niektórych terenów. Wg Met Éireann, ziemia w wielu miejscach Irlandii jest nasycona wodą i nie może przyjąć jej większej ilości, a to oznacza, że nawet niewielka ilość opadów, zwiększy prawdopodobieństwo zalań, lokalnych podtopień i powodzi.

Rozlewiska tworzyć się będą najczęściej na niżej położonych terenach, w okolicach rzek, bo i te są wypełnione wodą, a nie można wykluczyć zagrożenia dla okolic miejskich.

Obecnie meteorolodzy z uwagą przyglądają się rozwojowi sytuacji, a i poinformowano Sztab Kryzysowy o potencjalnym zagrożeniu.

Jest też dobra wiadomość, bo o ile opady utrudniać będą najbliższe dni, to będzie bardzo ciepło, jak na tę porę roku i termometry wskazywać mają nawet 14 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury utrzymają się do końca tygodnia, ale weekend do przelotnych już wtedy opadów, dołączy silny wiatr.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
PKEE: Cała Europa z
Jarosław Kaczyński
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська