Kończy się cierpliwość Unii Europejskiej

Jak poinformowano po spotkaniu Komisji Europejskiej i ministrem ds. brexitu, „cierpliwość jest bardzo, bardzo, bardzo cienka”.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic, który spotkał się z brytyjskim ministrem ds. brexitu Lordem Frostem, stwierdził, że nie ma możliwości manipulowania w protokole irlandzkim, a próby wywierania presji lub jednostronne odchodzenie od tego dokumentu, spotkają się odwetem ze strony Unii Europejskiej. Sefcovic mówił też, że Wielka Brytania i Unia Europejska, stanęły na kolejnym rozdrożu, a kraje członkowskie, nie będą chciały zgodzić się na żadne istotne zmiany w protokole, który zaczął niedawno obowiązywać.

Rozmowy KE i UK zakończyły się bez żadnych przełomowych decyzji, więc uznać należy, że zarówno strona brytyjska, jak i unijna, nie zgodziły się na żadne ustępstwa w protokole irlandzkim, a to może oznaczać, że trudna sytuacja, zostanie w najbliższych dniach zaostrzona.

Jedynym konkretem, o jakim możemy powiedzieć, to zgoda obu stron, aby negocjacje były kontynuowane.

Brytyjczycy zaproponowali, aby złagodzić kontrole towarów przewożonych do Irlandii Północnej z Królestwa, a nawet w niektórych przypadkach znieść je całkowicie, na co Unia Europejska nie chce się zgodzić. Problemem stanie się w takim przypadku Republika Irlandii, która, jako państwo członkowskie, na dodatek z zewnętrzną granicą UE, powinna wprowadzić na wyspie twardą granicę z Irlandią Północną, ale będzie to miało swoje dalsze konsekwencje. Przede wszystkim pogwałcone zostanie Porozumienie Wielkopiątkowe i cały proces pokojowy, może zostać zniweczony. Wiemy przecież z zapowiedzi, iż bojówki republikańskie z Północy, czekają, by do takich deklaracji doszło, bo wtedy, o czym informowali już kilka miesięcy temu, zaczną wdrażać swoją politykę prowadzoną przed 1998 rokiem.

Co istotne, sprawa jest obecnie pilna, ponieważ pod koniec miesiąca, powinien wejść w życie kolejny z brexitowych punktów, a ten mówi, że wędliny z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej i w odwrotnym kierunku, podlegać będą kontroli celnej. Północ obawia się, że może to spowodować opóźnienia w dostawach, co nawiasem mówiąc, było już obserwowane w przypadku dostaw innych produktów.

Po zakończeniu rozmów, oświadczenie wydał rząd w Londynie, a w nim stwierdza, iż jest rozczarowany brakiem postępów w negocjacjach i słowami o krokach odwetowych ze strony UE.

Bogdan Feręc

Źr: Politico.eu

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wyrazy współczucia
Unia Europejska moż
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian