Komisja Europejska będzie karać za brak zwrotów pieniędzy za bilety lotnicze

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. Europy Margrethe Vestager poinformowała o wstępnych działaniach wobec państw unijnych, które naruszyły przepisy w zakresie zwrotów pieniędzy za odwołane podróże i wycieczki.

Problemy mogą mieć w tym zakresie również wszystkie firmy turystyczne i linie lotnicze, które za zgodą rządów, w których działają, proponowały klientom kupony rabatowe, zamiast zwrotu gotówki. Vestager stwierdziła, że jest to w takich przypadkach działanie, które narusza prawodawstwo unijne, gdyż klienci w UE, mają prawo do zwrotu pieniędzy za niezrealizowaną usługę, a i wybór, w jaki sposób na się odbyć zwrot.

Margrethe Vestager:

– Komisja Europejska podjęła w tej sprawie decyzję i do państw członkowskich, które naruszają tę bardzo podstawową zasadę, wysyłane będą listy, co będzie pierwszym formalnym krokiem w tak zwanych postępowaniach sądowych w sprawie naruszenia przepisów. 

Kraje członkowskie, które zezwoliły działającym na ich terenie firmom, aby proponowały wyłącznie zmianę terminu podróży lub kupony rabatowe, będą teraz musiały wytłumaczyć się z decyzji, a nie będzie to łatwe.

Mniej kłopotów w tym zakresie mogą mieć tzw. państwa turystyczne, czyli Grecja, Włochy i Hiszpania, bo te najbardziej odczuły spadek ruchu turystycznego powodowanego koronawirusem, więc Komisja Europejska może podejść do nich nieco łagodniej. Inaczej może dziać się np. wobec Irlandii, której rząd, także wydał taką zgodę, a turystyka, nie stanowi na wyspie głównego sektora przynoszącego zyski Skarbowi Państwa, a i nie jest wiodącą gałęzią zatrudnienia, chociaż turystyka jest tu jednym z ważniejszych dostawców miejsc pracy i wpływów podatkowych.  

Turystyka generuje 10% unijnego PKB, a w przemyśle turystycznym pracuje w Unii Europejskiej 12% ze wszystkich zatrudnionych w UE.

Bogdan Feręc

Źr: KE

Polska-IE: Udostępnij...
Pierwsze ograniczeni
Władze lokalne doch
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish