Komisja Emerytalna ostrzega rząd

W ubiegłym miesiącu gabinet zaproponował zmiany w prawie o emeryturach w Irlandii, a wtedy już odezwały się głosy, które mówiły, że propozycja, wpłynie na zamożność przedemerytów.

Zgodnie z przepisami osoba, która skończyła 65 lat, może przejść w stan spoczynku, ale nie może otrzymać jeszcze emerytury państwowej, bo ta należy się osobom, po 66 roku życia. W okresie jednego roku, co stosowane jest obecnie, przedemeryci, pozostają na zasiłkach dla osób poszukujących pracy, więc otrzymują 203 € tygodniowo.

Gabinet zaproponował, aby tę kwotę nieznacznie zwiększyć, ale opozycja dodała, iż będzie to mniej o około 45 € tygodniowo, więc wpędzać się będzie te osoby w ubóstwo.

Podobnego zdania jest Rządowa Komisja Emerytalna, której przewodnicząca Josephine Feehily stwierdziła, że musi zgodzić się z twierdzeniami opozycji parlamentarnej i takie podejście do sprawy, pozostawi tysiące osób na głodowych przedemeryturach. Dlatego zaproponowano, aby najwyższy zasiłek dla osób przebywających na zasiłkach, a w stanie spoczynku zawodowego, podniesiony został o właśnie 45 €, co zapobiegać będzie popadaniu w ubóstwo finansowe. Co ważne, padła jeszcze jedna propozycja i zasiłek przedemerytalny, mógłby obliczany być od ilości składek PRSI, jakie pracownik zgromadził przez całe swoje życie zawodowe.

Zniwelowanie tej drastycznej, jak się mówi różnicy w dochodach emerytów, pomoże im doczekać pełnego wieku emerytalnego i pobierać po ukończeniu 66 lat, pełnej płatności z tytułu świadczenia emerytalnego.

Nie wiadomo jeszcze, jak do tej propozycji odniesie się minister spraw socjalnych i reszta gabinetu, ale jest całkiem możliwe, iż przychyli się do któregoś z zaproponowanych rozwiązań.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Chcą studiować w I
W tym tygodniu kolej
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian